Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

Ciągnik siodłowy, a TIR

jakub.brandt

tir

Zapewne wielu z Was słyszało określenie "TIR" w odniesieniu do samochodu ciężarowego. Problem w tym, że to określenie jest jak najbardziej poprawne i mocno związane z logistyką, jednak niesie za sobą zupełnie inne znaczenie.

Terminem "TIR" określamy dokument dotyczący przewozów towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym. Prawdopodobnie potoczne określenie "TIR" nazywające ciągnik siodłowy z naczepą wzięło się z tego, że ciężarówki podlegające konwencji TIR rzeczywiście często mają na przodzie pojazdu niebieską tabliczkę z napisem "TIR", lecz teraz już wiecie, że jest to informacja, iż jedzie on transportem międzynarodowym i podlega wyżej wymienionej konwencji. Prawidłowe i fachowe określenie potocznego "TIRA" to ciągnik siodłowy z naczepą.

W Europie niemal wszystkie państwa podpisały umowę dotyczącą konwencji TIR, jednak zdarzają się kraje, które tego nie uczyniły, lecz stosują tę konwencję.

Poniżej przedstawiony został dokument stwierdzający zawarcie umowy o przewóz międzynarodowy w konwencji TIR:

TIR, Konwencja TIR, dokument

© 2014, Jakub Brandt- Logistyka.blox.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • damianero1

    Bardzo przydatna ciekawostka, muszę przyznać, że bardzo rzadko ktoś używa nazwy ciągnij siodłowy z naczepą, raczej zawsze słychać tir lub ciężarówka. Wiedza przydatna :) Czekam na więcej takich wpisów.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci