Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

FIFO, LIFO, FEFO

jakub.brandt

fifo_lifo_fefoNajwiększe magazyny działają w oparciu o trzy techniki. Mają one ułatwić zarządzanie towarami na magazynie oraz nie dopuścić do sytuacji gdy wyroby będą "przetrzymywane" na magazynie. Te trzy techniki to: FIFO, LIFO oraz FEFO.

Technika FIFO (pierwsze przyszło, pierwsze wyszło) polega na tym, iż towary z magazynu wydawane są w takiej kolejności w jakiej zostały one na ten magazyn wprowadzone. Jest to najczęściej stosowana technika na magazynach.

Technika LIFO (ostatnie przyszło, pierwsze wyszło) jest to odwrotny proces do wcześniej wspomnianego. Jest najrzadziej stosowaną techniką na magazynach.

Technika FEFO (pierwsze traci ważność, pierwsze wyszło) jest stosowana na magazynach, w których składowane są produkty spożywcze lub różnego rodzaju towary z podaną datą ważności. Im szybciej dany produkt traci termin przydatności, tym szybciej jest on wysyłany do odbiorcy.

© 2014, Jakub Brandt- Logistyka.blox.pl

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Logistyk z Kleosina] *.internetia.net.pl

    Wiem, że pisanie artykułów to nie jest łatwa, czy szybka sprawa. Natomiast bardzo by mi zależało poczytać trochę opinii, bądź przykładów rozwiązań które opisujesz. Nie zaś samą czystą teorię.

  • jakub.brandt

    Logistyk z Kleosina- przykłady na pewno się pojawią. Jak na razie wszystko jest napisane sposobem "formułek", aby nieco mniej wtajemniczeni czytelnicy w terminologię logistyki wiedzieli o co chodzi. Już niebawem rozpocznę pisać o tematach, które będę spokojnie wyjaśniał na przykładach funkcjonowania różnego rodzaju firm i wówczas wszystko to się rozjaśni :) Bardzo dziękuję Ci za opinię. Bardzo pomoże mi ona w doborze kolejnych tematów.

  • Gość: [Logistyk z Kleosina] *.internetia.net.pl

    Ok. Teraz rozumiem jak zamierzasz prowadzić tego bloga. W takim razie będę czytał dalej i czekał na to rozwinięcie. Które będzie dla mnie bardziej interesujące. Natomiast rzeczywiście dla osób mniej zainteresowanych tematem takie formułki będą bardzo przydatne.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci