Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Wąskie gardło

jakub.brandt

produkcja, wąskie gardłoNiemal w każdym przedsiębiorstwie (głównie produkcyjnym) występuje pojęcie wąskiego gardła, które uniemożliwia w stu procentach wykorzystanie potencjału produkcyjnego firmy.

Wąskie gardło jest to stanowisko o najniższym potencjale produkcyjnym. Wyznacza ono potencjał całego systemu produkcyjnego. Harmonogramowanie pracy systemu produkcyjnego musi opierać się na wąskim gardle.

Przykład: Pierwsza maszyna jest w stanie przetworzyć 80 sztuk produktu na godzinę, druga ma zdolność produkcyjną do 100 sztuk na godzinę, natomiast trzecia na godzinę może przetworzyć 89 sztuk towaru. Wąskim gardłem jest tutaj maszyna pierwsza, ponieważ ma najmniejszą zdolność produkcyjną spośród innych używanych do tego samego produktu.

Jeżeli harmonogram produkcji dostosujemy pod wąskie gardło, wyprodukujemy nieco mnie towarów, lecz praca będzie bardzo płynna. W momencie gdy każde ze stanowisk będziemy eksploatować w największym jak to możliwe stopniu, wąskie gardło nie nadąży przetwarzać naszego produktu i dojdzie do "zatoru" w miejscu gdzie zdolność produkcyjna jest najmniejsza.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci