Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Informatyka w przedsiębiorstwach

jakub.brandt

informatyka1Niemal każde nowoczesne przedsiębiorstwo opiera się na systemach informatycznych. W znacznej mierze służą one szybkiemu przepływowi informacji i dokumentów zarówno wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i poza nim.

Większość doświadczonych pracowników w branży logistycznej nie wyobraża sobie sprawnie działającej firmy bez skonfigurowanego pod oczekiwania danego działu systemu informatycznego. Będąc na ogromnym magazynie, masa przedsiębiorstw decyduje się na zainstalowanie na nim systemu RFID, który skanuje daną jednostkę ładunkową i automatycznie wprowadza do systemu nazwę towaru, który wjeżdża lub wyjeżdża z magazynu. Dzięki zastosowaniu systemu RFID możemy za pomocą kodu znaleźć towar na magazynie i sprawdzić jego specyfikację (waga, ilość, czy cechy szczególne).

Bardzo dobrym przykładem dla tematu o systemach informatycznych są przedsiębiorstwa transportowe. Żaden dyspozytor nie wyda towaru do przewozu, jeśli nie będzie się zgadzała lista załadunkowa z rzeczywistą zawartością skrzyni ładunkowej. Bardzo często spotykane jest, że przewoźnik pobierający naczepę z towarem, musi zostać wprowadzony do systemu, a informacje na temat trasy przewozu, numeru naczepy i przewoźnika są zapisywane w systemie nawet przez kilka lat, po to, aby w przypadku jakichś niejasności, czy oskarżeń ze strony klienta dotyczących uszkodzenia ładunku, kierowca mógł zostać bez problemu znaleziony. Będąc w przedsiębiorstwie transportowym, możemy napotkać na system monitorujący każdy z ciągników siodłowych na terenie całej Polski lub nawet Europy. W firmie przewozowej można napotkać także systemy monitorujące historię każdej z posiadanych naczep- ich liczbę przewozów, właścicieli w danym dniu, czy historię napraw.

Zdarza się, że stali kontrahenci firmy nie muszą wysyłać e-maila z zamówieniem, a po prostu logują się do systemu przedsiębiorstwa za pomocą otrzymanego numeru oraz hasła i zamówienie spływa bezpośrednio do firmy. Tego typu rozwiązanie zdecydowanie przyspiesza procesy całego przedsiębiorstwa, ponieważ to, co powinna robić księgowa (odebrać e-maila z zamówieniem i wprowadzić zamówienie do systemu), robi klient.

Systemy informatyczne niesamowicie pomagają w organizacji pracy firmy i nic dziwnego, że przedsiębiorstwa decydują się na stworzenie autorskiego programu informatycznego za niemałe pieniądze, a nad ich prawidłową pracą w znacznej części czuwają wykwalifikowani logistycy.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci