Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Handel danymi osobowymi

jakub.brandt

handel, dane osoboweDzisiejszy artykuł poświęcony będzie handlowi. Nie chodzi tutaj jednak o handel w tak popularnym rozumieniu, jak kupno i sprzedaż produktu lub usługi, a coraz częściej spotykany handel naszymi danymi.

Czy Was też choć raz zapytali w markecie o kod pocztowy? Jeśli tak, to uważajcie! Podając taką informację, a jednocześnie płacąc kartą, po użyciu której sklep otrzymuje informację o naszym imieniu i nazwisku, dajemy "jak na tacy" informację o naszym adresie zamieszkania. Choć każdy właściciel placówki, która zabiega o nasz kod pocztowy zapewnia, że  ta informacja jest mu potrzebna wyłącznie do wyboru miejsca, gdzie powstanie kolejny punkt sprzedaży, nie jest tajemnicą, iż w bardzo prosty sposób może on pozyskać nasz dokładny adres, czy numer telefonu, a przez to uzyskać znacznie łatwiejszy kontakt z klientem dzwoniąc do niego, czy wysyłając aktualne oferty sklepu. To właśnie na tej podstawie przedsiębiorca wie, w którym mieście najkorzystniej będzie rozdawać ulotki danej firmy.

Istnieje jednak inna forma pozyskiwania naszych danych osobowych. Jest to regularny handel, ponieważ przedsiębiorca wykupuje nasze dane osobowe od innej firmy. Załóżmy, że kupujemy samochód i przy podpisywaniu umowy sprzedawca prosi nas o numer kontaktowy. Tak właściwie, to nie wiemy po co, ale go podajemy. Okazuje się, że numer ten jest najczęściej... sprzedawany! To, kto kupi nasz numer telefonu zależy od tego, jaki punkt go sprzedaje. Dając kontakt do nas salonowi samochodowemu, numer telefonu może od niego wykupić chociażby biuro ubezpieczeniowe, czy stacja diagnostyczna przeprowadzająca badania techniczne po to, by skontaktować się z nami, gdyż w danym czasie możemy być zainteresowani ich usługami. I w ten sposób podając telefon jednej osobie, dostęp do niego może mieć nawet kilka przedsiębiorstw.

Jesteście ciekawi za jaką kwotę te numery są sobie przekazywane? W zależności od wielkości przedsiębiorstw i ilości kupowanych numerów, kwoty mogą się wahać od kilku złotych do nawet kilkuset złotych.

Uważajcie komu podajecie swoje dane osobowe, a jeśli już to robicie (na przykład na umowie), zwróćcie uwagę, czy zapisana jest w niej klauzula gwarantująca ochronę Waszych danych osobowych.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci