Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Import z zagranicy

jakub.brandt

import, zagranica

Coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorstwo decyduje się na sprowadzanie towaru z zagranicy, mimo że równie dobrze mogłoby zakupić go w swoim kraju. Dlaczego firmy decydują się na taki krok?

1. Niemcy kupują w Polsce- Jak wynika z badań przeprowadzonych przeze mnie w jednej z pod swarzędzkich firm meblowych, znaczna część niemieckich przedsiębiorstw decyduje się na zakup mebli lub części meblowych w Polsce. Ma na to wpływ kilka czynników. Przede wszystkim w naszym kraju (w przeciwieństwie do naszych zachodnich sąsiadów) płaca dla pracowników stoi na bardzo niskim poziomie, przez co towar może osiągnąć nawet o połowę niższą cenę, a to jest ogromną pokusą dla zagranicznych klientów na zakupy właśnie w Polsce. Poza tym decydując się na import z zagranicy i znajdując zaufanego kontrahenta, niemieckie przedsiębiorstwo ma pewność, że takiego wzornictwa, czy materiału nie posiadają firmy konkurencyjne, co jest ogromnym plusem w walce o wyróżnienie się na swoim rynku.

2. Marka robi swoje- Rozejrzyjcie się po swoim biurku, szufladach, czy szafkach. Ile jest w nich rzeczy posiadających polsko brzmiące nazwy? Zapewne niewiele, a u niektórych z Was to nawet w ogóle. Niestety doszliśmy do momentu, w którym polska firma jest postrzegana jako nieprofesjonalna, której produkty są pełne wad, a mając do wyboru dwa identyczne towary, wybierzemy ten posiadający zagraniczną nazwę tylko dlatego, że mamy przekonanie, iż to co zachodnie jest lepsze. Presja konsumentów na wyroby zagraniczne jest tak duża, że jeśli przedsiębiorstwo chce się nadal rozwijać i zyskiwać uznanie kolejnych klientów, musi sprowadzać towary z Hiszpanii, Niemiec, czy Włoch.

3. Nasza świadomość rośnie- Coraz częściej zwracamy uwagę na oznaczenia spełnienia wymagań jakościowych danego towaru (najpopularniejszym oznaczeniem jest symbol CE). Ponieważ w zachodniej Europie znajduje się zdecydowanie więcej przedsiębiorstw, które stać na przeprowadzanie testów jakościowych produktu, posiadają one więcej certyfikatów spełnienia najbardziej szczegółowych wymagań, a przez to na naszym rynku są bardzo pożądane (nawet jeśli wyroby miałby być nieco droższe).

4. Moda na eko- Od jakiegoś czasu można zauważyć rosnący popyt na jedzenie ekologiczne. Kupujemy ekologiczne owoce, warzywa, czy mięsa. Problem w tym, że zdecydowana większość tych produktów pochodzi z Niemiec, Holandii, Hiszpanii, czy rzadziej z Włoch i Argentyny. Osoby chcące zdrowo się odżywiać nie dają wyboru- przedsiębiorcy są zmuszeni sprowadzać zdrową żywność z zagranicy, gdyż w Polsce ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, muszą być one nawożone chemikaliami.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci