Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Jak zarządzać czasem?

jakub.brandt

czas, gospodarkaPonieważ jednym z filarów logistyki jest planowanie i organizacja, warto poznać techniki odpowiedniego organizowania czasu, tak, by ograniczyć do absolutnego minimum czynności oraz zajęcia, które są zbędne i które nie przybliżają nas do sukcesu.

Albert Einstein, Henryk Sienkiewicz, Robert Lewandowski- co łączy te trzy (wydawałoby się zupełnie różne) osoby żyjące na przestrzeni innych lat? Te trzy postaci znakomicie gospodarowały czasem! Einstein nie doszedł do swojego geniuszu poprzez popołudniowe gry i zabawy z kolegami, ale poprzez ciągłe obliczenia i rozmyślanie nad światem matematyki. Henryk Sienkiewicz został wielkim Polakiem, ponieważ określoną liczbę godzin w ciągu dnia poświęcał doskonaleniu swojego języka, a także pracą nad swoimi powieściami. Robert Lewandowski całymi dniami żył piłką nożną i kilka godzin na dobę poświęcał doskonaleniu swoich umiejętności. Nie zwracał uwagi na rzeczy błahe, a zatem na takie, które nie dadzą mu w życiu kompletnie nic- "Lewy" postawił sobie za cel zostać piłkarzem i już od najmłodszych lat pokazywał, że jest bardzo zdyscyplinowanym i zorganizowanym chłopakiem, dzięki czemu stał się jednym z najlepszych piłkarzy na świecie.

My wszyscy, podobnie jak Einstein, Sienkiewicz, czy Lewandowski, mamy 24 godziny w dobie, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Nie zmarnujmy ich! Pora zacząć na poważnie zarządzać swoim czasem!

1. Planuj- Aby zacząć odpowiedzialnie gospodarować czasem powinniśmy przede wszystkim planować, a zatem zrobić listę rzeczy, które chcemy dziś wykonać, przy jednoczesnym określeniu czasu, w jakim chcemy daną czynność zrobić. Doprowadzi to do sytuacji, gdzie nie nałożymy na siebie 20 obowiązków w ciągu dnia, ponieważ nasza praca będzie wówczas nieefektywna, gdyż będziemy się denerwowali, że z czymś się nie wyrobimy. Sporządzanie listy zadań ma też dodatkową zaletę- mamy pewność, że o niczym nie zapomnimy. Gdy już wypisaliśmy wszystkie czynności, warto ułożyć je w sposób od najważniejszej, do najmniej ważnej.

2. Przewiduj rzeczy nieprzewidywalne- Kończąc pracę o godzinie 18:00 i wracając do domu musimy wziąć pod uwagę różnego rodzaju nieprzewidziane okoliczności. Może nam uciec pociąg, może dojść do awarii i komunikacja miejska będzie miała duże opóźnienia. Jeśli tego typu zdarzenia przewidzieliśmy i nie zostawiliśmy sobie żadnego zadania na ostatnią chwilę, czynności z listy będą bezpieczne nawet w przypadku naszego spóźnienia.

3. Umiar- Nie przydzielaj sobie na dany dzień zbyt wielu zadań, ponieważ będziesz się denerwował, że z czymś nie zdążysz i tak naprawdę będziesz myślał o następnym w chwili, gdy nie skończyłeś jeszcze poprzedniego zadania.

4. Unikaj długich terminów- Prawo Parkinsona mówi o tym, że w zależności ile czasu mamy, to w tym czasie rozłożymy niezbędną energię do wykonania danego zadania. Ile razy wiedząc, że za 2 tygodnie będzie sprawdzian z matematyki, zaczynaliśmy się do niego przygotowywać 2 dni przed terminem? Doprowadza to do pewnego paradoksu, ponieważ w ciągu 2 dni robimy tyle, na co dano nam aż 2 tygodnie. Można powiedzieć, że w tym przypadku mamy zbyt dużo czasu na zbyt małą aktywność. Jeśli damy naszym pracownikom krótsze terminy na wykonanie zadania, to ludzie więcej energii w nich skumulują i będą osiągać większe rezultaty, gdyż będą mieć krótszy czas.

Chcąc zostać dobrym dziennikarzem, czy pianistą, zacznij się oddawać temu zawodowi. Pisz artykuły, przeprowadzaj wywiady, relacjonuj różnego rodzaju imprezy, czy zdarzenia, komponuj, ucz się nut, ćwicz techniki gry. Rób wszystko, aby zostać zauważonym. Spędzaj czas, z osobami, które osiągnęły to, co Ty chcesz osiągnąć, zarządzaj czasem w taki sposób, aby wykonywać czynności, które przybliżają Cię do Twojego celu. Co z tego, że koledzy dzwonią. Jeśli będą płacić za Ciebie rachunki, to ok, odpuść, ale dopóki to Ty decydujesz o swoim życiu, nie zmarnuj go!

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci