Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Kogo szukają pracodawcy?

jakub.brandt

szef, pracodawca

Chcąc podjąć pracę w jakimkolwiek przedsiębiorstwie, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które są dla niemal każdego pracodawcy na wagę złota.

1. Człowiek z pasją- Doszliśmy do miejsca, gdzie tytuły magisterskie, czy inżynierskie przestają mieć znaczenie. Szacuje się, że za kilka lat Polska będzie miała najwięcej magistrów na świecie, co niestety nie przełoży się na nasze zarobki, czy kompetencje, dlatego pracodawcy potrzebują czegoś więcej. Tym czymś jest pasja. Widzicie, ja nie jestem ani magistrem, ani inżynierem, ale prowadząc tę stronę o logistyce pokazuję mojemu pracodawcy, że mam pasję, znam się na rzeczy, jestem kreatywny i wolny czas spędzam pożytecznie. Jak pokazują badania, pracodawca przeprowadzający rozmowę o pracę z dwoma kandydatami, z czego jeden jest w danym kierunku wykształcony, a drugi to pasjonat, właściciel firmy przychylniejszym okiem będzie patrzył na osobę mniej wykształconą, ale z pasją, ponieważ wie, że książki nie przekażą tyle wiedzy, co naoczne doświadczenia i oddanie zawodowi.

2. Osoba zaufana- Dla każdego przedsiębiorcy samodzielność pracownika jest bardzo ważna. Jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwraca uwagę właściciel firmy jest to, czy poradzi sobie z przydzielonymi obowiązkami bez pomocy innych osób. Poza tym pracownik musi budzić zaufanie wśród współpracowników, tak, by szef wyjeżdżając na urlop nie bał się go zostawić samego i miał pewność, że swoje zadania wykona z największą starannością.

3. Człowiek, który potrafi zapomnieć o pracy- Na początku artykułu wspomniałem o pasji, więc ten wątek kontynuujmy. Trzeba mieć pasję. Nie można żyć samą pracą, ponieważ się szybko wypalimy i nasza działalność zawodowa przestanie być efektywna. Musimy umieć zapomnieć o służbowych obowiązkach, spędzać czas aktywnie, po to, by w poniedziałek wrócić do zajęć wypoczętym, pełnym energii i motywacji.

4. Osoba towarzyska- Dobra atmosfera w firmie to podstawa. Umiejętność nawiązywania kontaktów, budowania relacji i chęć spotykania się także poza godzinami pracy potrafi niesamowicie podbudować morale całego zespołu, dzięki czemu przychodzimy do pracy z uśmiechem.

5. Osoba z możliwie jak największą liczbą szkoleń i uprawnień- Chcąc podjąć pracę w przedsiębiorstwie logistycznym pracodawca może zwrócić uwagę na to, jakimi uprawnieniami dysponujemy. Mogą być to na przykład prawo jazdy konkretnej kategorii, uprawnienie do prowadzenia wózka widłowego, czy szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie te kursy i szkolenia powodują, że pracodawca nie będzie musiał wykładać pieniędzy na ich przeprowadzanie, co jest ogromnym plusem przy naszej kandydaturze na stanowisko.

6. Umiejętność sprzedaży- Sprzedaż jest piątą najważniejszą umiejętnością wśród pracodawców na całym świecie. Nie chodzi tutaj jednak o umiejętność tak dosłownego sprzedawania, jak rozumie to przeciętny Polak, lecz o inteligencję emocjonalną, wpływanie na uczucia innych osób, nawiązywanie relacji, umiejętność dobrej prezentacji i trwałego zaufania. Niestety w Polsce wciąż tego typu kompetencje są traktowane jako umiejętności niższej kategorii, co być może jest główną przyczyną braku polskiej marki w TOP 500 największych firm świata.

7. Osoba, która chce się dalej uczyć i rozwijać- Podczas rozmowy o pracę warto pracodawcy wspomnieć jakie są nasze ambicje oraz czego zamierzamy się w najbliższym czasie nauczyć. Pokazujemy tym samym, że chcemy się dalej rozwijać i za jakiś czas przedsiębiorstwo będzie miało z nas jeszcze większy pożytek.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość: [weronika] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    spotykać się poza pracą?? to niby kiedy czas na te pozostałe pasje, znajomych i czas dla rodziny?

  • jakub.brandt

    Weronika- A kto powiedział, że pasji nie można realizować z kolegami i koleżankami z pracy? Właśnie w ten sposób tworzy się w firmie zdrowa atmosfera, gdzie nie poprzestajemy na kontaktach zawodowych, ale również mamy wspólne zainteresowania. Poza tym to dobra okazja, aby nasza rodzina poznała familię naszych kolegów z pracy. To fantastyczna rzecz tak po pracy (na luzie) się spotkać, pobawić i jeszcze lepiej poznać.

  • Gość: [weronika] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dla mnie to jest właśnie niezdrowe, zreszta typowe dla korporacji.., które poprzez wszelkiego rodzaju spotkania integracyjne usiłują związać jeszcze bardziej pracowników z firmą. Piszesz o pasji, właśnie o to w tym chodzi, żeby nie oglądać po pracy tych samych gęb ale poznać osoby z innych kręgów i tym samym poszerzyć swoj światopogląd. Rozumiem jakieś piwo raz na jakiś czas ale nie spędy jak za czasów socjalizmu.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci