Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
Wielu z Was miało lub będzie miało do czynienia z rozmową kwalifikacyjną. Tego typu wydarzenia mogą mieć znaczący wpływ na Wasze dalsze życie nie tylko zawodowe, ale także rodzinne. Warto zapoznać się z kilkoma technikami, które mogą ułatwić Wam zdobycie wymarzonej pracy.
1. Zrób dobre pierwsze wrażenie- Podstawowa zasada- nie spóźnij się! Jeśli przyjdziesz do firmy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut po czasie, Twój rozmówca zapewne nie będzie zainteresowany odbyciem rozmowy kwalifikacyjnej, a jeśli już nawet do niej dojdzie, będzie ona polegała bardziej na jej „odbębnieniu”, niż na faktycznym oddaniu się konwersacji. Poza tym, ubierz się elegancko. Jeśli nie starasz się o pracę w ogromnej międzynarodowej korporacji, garnitur jest zbędny. Załóż eleganckie spodnie (w przypadku kobiet, spódniczkę), ładną koszulę i sportową marynarkę. Poza tym nie używaj wulgaryzmów i potocyzmów.
2. Zapoznaj się z firmą– Podczas rozmowy Twój rozmówca może Cię zapytać co wiesz o jego przedsiębiorstwie. Najgorszą odpowiedzią jest brak odpowiedzi! Przygotuj się na to pytanie, znajdź w Internecie wszelkiego rodzaju informacje o firmie i zwróć uwagę na jej mocne strony. Możesz na przykład wspomnieć, że podobają Ci się silne współprace z zagranicznymi kontrahentami.
3. Przygotuj sobie odpowiedzi na standardowe pytania- Takie pytania, jak „Dlaczego odszedł Pan z poprzedniej firmy?”, „Czego spodziewa się Pani po współpracy z naszym przedsiębiorstwem?”, „Dlaczego zdecydował się Pan na naszą firmę?” powtarzają się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Przygotuj sobie na nie konkretne, może nawet nieszablonowe odpowiedzi.
4. Zbuduj swoje doświadczenie zawodowe- Pracodawcy lubią, gdy ich potencjalny przyszły pracownik przychodzi na rozmowę już z jakimś doświadczeniem. Nawet, jeśli go nie posiadasz, ponieważ będzie to Twoja pierwsza praca, przypomnij sobie, czy nie zajmowałeś się kiedyś tematyką, która dotyczy danego przedsiębiorstwa. Być może prowadziłeś stronę internetową o podobnej tematyce, być może ukończyłeś kurs w tej dziedzinie- wspomnij o tym!
5. Staraj się nie spotykać w siedzibie firmy- Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną do siedziby firmy, od razu stawiasz swojego rozmówcę w lepszej sytuacji. Będzie się on czuł jak u siebie, jak gospodarz, a Ty jako gość, po prostu gość. Zaproponuj spotkanie na neutralnym terenie (najlepiej w spokojnej restauracji). Dzięki temu pozbędziesz się etykiet „gospodarz”, „gość” i spokojnie (jak równy z równym) przedyskutujesz swoje przyszłe stanowisko.
6. Zminimalizuj negatywne emocje- Jeśli oczekując na swego rozmówcę czujesz stres, lęk i duży dyskomfort, koniecznie wyjdź na świeże powietrze, pójdź na spacer, czy zadzwoń do kogoś bliskiego. Ta chwila odetchnienia może być zbawienna, jeśli chodzi o odzyskanie świeżości i pozbycie się części stresu związanego z niecodzienną sytuacją.
© 2015, Jakub Brandt- Logistyka.blox.pl