Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Jak uczyć się języków obcych?

jakub.brandt

języki obce, jak się uczyć, Włochy, Garda

Wizytując w różnego rodzaju przedsiębiorstwach logistycznych zwróciłem uwagę na bardzo istotną rolę języków obcych w tego typu firmach. Zapewne wiele kandydatur na stanowisko zostało z góry odrzuconych przez nieznajomość (lub niedostateczną znajomość) języka obcego. Jak się go nauczyć, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie posady w dużej firmie?

1. Znajdź motywację do nauki- Gdy zacząłem się uczyć języka włoskiego moją główną motywacją była chęć porozumienia się z włochami na wakacjach. Mój upór był tak wielki, że w ciągu niespełna 2 miesięcy nauczyłem się blisko 1000 najpotrzebniejszych słówek oraz podstaw gramatyki, które pozwalają mi na swobodną komunikację. A zatem motywacja. Zobrazuj sobie siebie w zagranicznym mieście. Wyobraź sobie, że bez problemów rozmawiasz z Hiszpanem, Francuzem, czy Brazylijczykiem. Pomyśl jakie zrobisz wrażenie na swoim szefie, gdy pomożesz mu podpisać umowę z zagranicznym partnerem.

2. Otocz się tym językiem- Już w początkowej fazie nauki zmień język w swoim telefonie na ten, którego się uczysz. Dodatkowo znajdź w Internecie stronę, gdzie prowadzona jest audycja radiowa lub transmisja telewizyjna w konkretnym języku. Słuchaj ich, nawet bez zrozumienia, przez ok. 6 godzin dziennie. Po takim czasie zaczniesz wyłapywać pojedyncze słówka, później całe zdania i tak w bardzo prosty sposób nauczysz się gramatyki.

3. Ucz się słówek- Słówka to podstawa! Nie da się komunikować w języku obcym bez posiadania zasobu słownictwa. Jeśli pracujesz lub się uczysz, zapewne nie masz czasu na zbyt intensywne poznawanie kolejnych słów, dlatego postaw sobie limit i ucz się zaledwie po kilka słówek dziennie. Najprostszym sposobem zapamiętywania słówek są skojarzenia. Prosty przykład: Słowo ciągnąć. W języku potocznym wiemy, że towary ciągnie TIR, a zatem ciągnąć w języku włoskim to tirare.

4. Ucz się najpotrzebniejszych słów i zwrotów- Nie ma potrzeby, abyś uczył się każdego słówka w danym języku. Wyobraź sobie kilka sytuacji, w których najczęściej będziesz się znajdował za granicą i wypisz kilkadziesiąt (może nawet kilkaset) słówek, które w danych sytuacja będą niezbędne do komunikacji. Od nich zacznij naukę i z nimi układaj pierwsze proste zdania.

5. Na gramatykę przyjdzie czas- Przede wszystkim naucz się słówek. Nie zabieraj się za gramatykę dopóki nie będziesz zadowolony ze swojego zasobu słownictwa. Dopiero z czasem zapoznaj się z zasadą tworzenia pytań, czy czasu przeszłego, a także poznaj zasadę odmieniania czasowników.

6. Nie bój się popełniać błędów- Oczywiste jest, że wyjeżdżając do zagranicznego miasta będziesz komunikował się z błędami. Czasami zapomnisz odmienić czasownik, czasem użyjesz nie tego czasu, co trzeba. Ale wiesz co? Ludzi to nie obchodzi! Jeśli tylko będziesz sympatyczny wobec rozmówcy i go przez przypadek nie obrazisz, wybaczy Ci każdą gafę. Najważniejsze jest, aby mówić, a drobne niedoskonałości po prostu poprawi Twój rozmówca.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • ddr39

    Dobry zestaw porad. Ja bym jeszcze dodał, że nie można za dużo zrobić na początku. Wtedy szybko straci się zapał. Trzeba stworzyć sobie realistyczny, regularny plan i się go trzymać. Intensywność jest pomocna w nauce języków, ale nie można się wypalić.

  • casper_friendly_ghost

    Przydatne porady. Mi najbardziej pomogło "otoczenie się" językiem, czyli filmy, książki, nawet menu w telefonie zmieniłem :)

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci