Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Jak logistycznie przygotować prezenty na święta?

jakub.brandt

święta, prezenty, logistyka, logistyczne planowanie

Jako, że podstawowym zadaniem logistyków jest planowanie, warto zastanowić się chwilę nad przygotowaniem prezentów na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia. Co zrobić, by nie paść ofiarą manipulacji oraz jak nie wydać zbyt dużo pieniędzy?

1. Zrób listę prezentów dla danych osób- Lista to podstawa! Nie możemy iść do centrum handlowego bez konkretnych planów, co chcemy kupić, ponieważ wówczas kupimy to, co w danej chwili zadziałało na nas pod względem marketingowym i emocjonalnym. Przy tworzeniu listy prezentów warto zorientować się, czy osoba, której chcemy kupić dany upominek, już tej rzeczy nie posiada.

2. Płać gotówką- Płacenie gotówką pozwoli nam na racjonalne wydawanie pieniędzy. Gdy fizycznie wydajemy pieniądze, widzimy ile nam ich jeszcze zostało, dzięki czemu nieco odpowiedzialniej nimi gospodarujemy. Płacąc kartą nie mamy pełnej kontroli nad finansami, ponieważ nie widzimy naszych pieniędzy fizycznie.

3. Zacznij już teraz!- Powiem szczerze, że już pierwsze prezenty dla moich bliskich mam kupione, a następne zakupię w ciągu kilku najbliższych dni. Co nam dają tak wczesne zakupy? Przede wszystkim mamy swobodę w wyborze najkorzystniejszej oferty (także tej internetowej). Jeśli będziemy robić zakupy na ostatnie godziny, często będziemy przepłacać, ponieważ nie będziemy mieć czasu na odpowiednią selekcję prezentów.

4. Nie ulegaj wszelkiego rodzaju kampaniom- Idź do centrum handlowego z jasnym planem, co chcesz kupić i nie daj się skusić przez różne zagrania marketingowe. W okresie świątecznym tworzy się wiele stoisk zachęcających do zakupu danego towaru (tak zwane POSM). Tego typu punkty sprzedaży działają w głównej mierze na emocjach, a zatem jeśli na ostatnią chwilę biegamy po markecie bez konkretnego pomysłu na prezent, prędzej czy później natkniemy się na takie stoisko okolicznościowe, w którym kupimy reklamowany produkt bez głębszego zastanowienia się nad jego przydatnością danej osobie.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci