Jak się nie "wypalić" zawodowo?
Czymś normalnym jest, że po dłuższym czasie wykonywania tych samych (lub bardzo podobnych) czynności w pracy, bardzo łatwo o utratę świeżości oraz motywacji do dalszej pracy w firmie. Dochodzi wówczas do tak zwanego „wypalenia zawodowego”. Jak go uniknąć lub jak najszybciej się go pozbyć?
1. Nie uciekaj od problemów- Zawsze z ogromnym szacunkiem podchodzę do ludzi, którzy nie uciekają od problemów, a się z nimi konfrontują. Pokonywanie mniejszych, czy większych przeszkód powiększa naszą strefę komfortu, przez co mamy możliwość rozwijania się i szukania nowych wyzwań. Następnym razem, gdy w swojej pracy natkniesz się na problem, spokojnie zastanów się, jak go pokonać i zdobyć uznanie reszty pracowników. Jedyne, czego nie wolno Ci zrobić, to odpuścić, ponieważ jest to pierwszy krok, a następnym może być powiedzenie sobie: „nie nadaję się do tej roboty”.
2. Zadbaj o atmosferę– Pracownicy odchodzący z firmy na 3. miejscu stawiają złą atmosferę w pracy, jako powód zmiany przedsiębiorstwa. Jeśli odpowiednio dobierzesz swój zespół, atmosfera do pracy będzie świetna, a Ty nie będziesz mógł się doczekać kolejnego spotkania ze swoimi kolegami. Oczywiście nie wszędzie dostaniesz możliwość doboru swojego zespołu, dlatego warto przed podpisaniem umowy z pracodawcą zorientować się, jakie relacje panują między pracownikami.
3. Stawiaj sobie realne cele zawodowe- Motywacja do pracy to podstawa, a nie można być zmotywowanym bez określenia celu, jaki będzie Ci przyświecał przez kolejne miesiące, czy lata. Zdefiniuj jeden lub kilka celów, jakie chcesz osiągnąć w danej firmie w konkretnym czasie i staraj się wytrwać w swoim postanowieniu. Jeśli przekroczysz czas realizacji- nic nie szkodzi! Ważne, byś wytrwale dążył do swojej ambicji, a po jej osiągnięciu zastanów się nad kolejną rzeczą, jaką chcesz osiągnąć w przedsiębiorstwie.
4. Oderwij się od pracy, zadbaj o siebie- Nie można żyć tylko pracą. Twoje potrzeby są równie ważne (a nawet ważniejsze). Uprawiaj sport, spędzaj czas z rodziną i znajomymi, podróżuj. Rób wszystko, by oderwać się od zawodowych obowiązków i spokojnie przespać noc bez obaw, że z czymś się nie wyrobisz.
5. Staraj się wprowadzić do firmy coś swojego, coś autorskiego- Jednym z najczęstszych przyczyn „wypalenia zawodowego” jest myśl, że daliśmy firmie wszystko co mogliśmy i nie jesteśmy w stanie się już rozwinąć. Ta myśl powoduje, iż uświadamiamy sobie, że doszliśmy do pewnej granicy, której w konkretnym przedsiębiorstwie nie przeskoczymy. Wyjście jest jedno- trzeba myśleć kreatywnie! Zastanów się co możesz dać swojej firmie, wyjdź poza zakres swoich obowiązków. Być może opracujesz szybszy i dokładniejszy system przekazywania wiadomości oraz dokumentacji w firmie, być może to Ty, a nie osoba za to odpowiedzialna, znajdziesz nowego kontrahenta dla przedsiębiorstwa? Możliwości jest wiele. „Ludzie, którzy myślą o problemach, mają problemy. Ludzie, którzy myślą o rozwiązaniach- mają rozwiązania!”.
© 2015, Jakub Brandt- Logistyka.blox.pl