Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Recenzja książki "Testy i zadania praktyczne"

jakub.brandt

recenzja, książka, testy, egzaminy, A.32

Ostatnimi czasy wpadła mi do rąk książka autorstwa pani Jolanty Stępczyńskiej oraz pani Anny Zganiacz pt. "Testy i zadania praktyczne. Egzamin zawodowy" wydawnictwa WSiP dla logistyków w kwalifikacji A.32. Chciałbym podzielić się z Wami moimi odczuciami związanymi z tą książką, ponieważ wywołała ona niemałe zamieszanie.

Zacznijmy od początku. Jedna z autorek książki już od ponad 10 lat pracuje jako nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz przygotowuje uczniów do Olimpiad Logistycznych. Nie wiem, jak Wy, ale ja uważam, że osoba z tak dużym doświadczeniem nie powinna mieć problemów z poprawnym sformułowaniem i przeliczeniem zadań przeznaczonych dla uczniów technikum. Tymczasem okazuje się, że w ćwiczeniach jest dość dużo błędów, które mają znaczący wpływ na zrozumienie treści zadania. Poza tym w 1. zadaniu otwartym nie mamy możliwości zweryfikowania poprawności naszych obliczeń, gdyż obliczenia autorek są błędne! Jak słusznie zauważyła jedna z moich czytelniczek, powodem błędnych wyników jest fakt, że autorki uznały, iż godzina ma... 100 minut!

W zadaniu 2. zapomniano podać numer oferty handlowej, natomiast w kolejnym, gdzie naszym zadaniem było wybranie odpowiedniego pojemnika lub kontenera do odpadów wytworzonych przez przedsiębiorstwo, zupełnie zapomniano o... podaniu ilości wytwarzanych przez przedsiębiorstwo odpadów.

Żeby nie było, że jestem wyłącznie negatywnie nastawiony do tego podręcznika, stanowi on dobrą podstawę do zorientowania się, jakie zadania mogą czekać na uczniów zdających kwalifikację A.32, jednak odpowiedzi należałoby konsultować ze swoim nauczycielem przedmiotów zawodowych, ponieważ większość odpowiedzi zawartych w książce jest błędna.

Jak na razie nie pojawił się podręcznik mogący na odpowiednim poziomie przygotować uczniów do egzaminu w kwalifikacji A.32 dla logistyków, ale gdy się taki ukaże, dam Was znać, byście mogli się przygotować do testu.

Nie mniej, zachęcam do odwiedzania mojego bloga, gdzie będę przygotowywał dla Was przykładowe zadania egzaminacyjne, na które możecie natrafić podczas egzaminu państwowego.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość: [paulina] *.adsl.inetia.pl

    Czy ta opinia o tylu błędach dotyczy również testów? Również mam tą książkę i przygotowuję z niej uczniów do kwalifikacji A.32 - bo niestety, nic innego nie ma z tego co się orientuję. Byłoby super mieć jakieś dodatkowe konkretne zadania pod tą kwalifikację...

  • jakub.brandt

    Z tego, co widzę, to z testami jest lepiej. Na szybko przejrzałem pierwsze 3 testy i nie zauważyłem pomyłek autorek, ale na głębsze analizy przyjdzie czas w weekend :)

  • Gość: [Sabina] *.netman.com.pl

    Zgadzam się doskonale z pana opinią na temat tej książki.Jeśli zostaje wydana do druku powinna być kilkakrotnie sprawdzona.Przez błędy w niej zawarte nie mogę solidnie sprawdzić swojej wiedzy

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci