Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

Ekonomiczna wielkość zamówienia

jakub.brandt

ekonomiczna wartość zamówieniaJednym z trudniejszych zadań na egzaminie zawodowym może okazać się obliczenie ekonomicznej wielkości zamówienia. Wiem, że tego typu zadanie czekało na uczniów technikum w 2014 roku.

Ekonomiczna wielkość zamówienia polega na okresowym uzupełnianiu dostaw cały czas o tę samą liczbę towarów. Po obliczeniu ekonomicznej wielkości zamówienia przedsiębiorstwo ma możliwość zaplanowania okresowych dostaw w taki sposób, aby na przykład co dwa tygodnie dostarczać do kontrahenta po dwadzieścia palet EURO, ponieważ takie jest ich średnie zużycie.

Przykład z paletami jest oczywiście prostą wskazówką, aby zrozumieć sens obliczania ekonomicznej wielkości zamówienia. W rzeczywistości, aby obliczyć tę wartość, należy skorzystać ze wzoru:

EWZ

Oznaczenia:

EWZ / WZE- Ekonomiczna wielkość zamówienia

Kz- Koszt pojedynczego zamówienia

Z- Roczne zapotrzebowanie na dany towar

Cj- Wartość towaru

Ku- Koszt utrzymania zapasu (w procentach)

Gdy już mamy wzór oraz oznaczenia, możemy przejść do obliczenia zadania:

Sklep handluje rowerami. Właściciel sklepu chce obliczyć ile sztuk rowerów powinien zamawiać w jednej dostawie. Wiadomo, że koszt pojedynczego zamówienia (Kz) wynosi 30 , roczne zapotrzebowanie na rowery (Z) wynosi 500 szt; wartość towaru (Cj) to 600 zł/szt, a koszt utrzymania jednostki zapasu (Ku) wynosi 20%.

Po podstawieniu do wzoru i wykonaniu kilku prostych obliczeń wychodzi nam:

WZEBez względu na to, co stoi po przecinku, otrzymaną liczbę w tego typu zadaniu zaokrąglamy zawsze w górę! W przeciwnym wypadku mogą nam się pojawić braki na magazynie.

Waszym późniejszym zadaniem może być obliczenie co ile dni należy dokonać taką dostawę, a zatem jeśli wiemy, że rocznie kupujemy 500 rowerów, a w jednej dostawie mieście się 16 rowerów, to 500 dzielimy przez 16 i wychodzi nam, że rocznie musimy przeprowadzić 31 dostaw.

W roku jest 365 dni, a zatem dzielimy je przez otrzymane 31 dostaw i otrzymujemy wynik, że dostawę 16 rowerów należy realizować średnio co 12 dni.

© 2016, Jakub Brandt- Logistyka.blox.pl

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci