Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Jak upłynnić ruch w miastach?

jakub.brandt

ulica, korek, ruch

Korki to nieodłączny element każdego większego europejskiego miasta. Mimo, że utrudnienia na drodze są wszechobecne, statystycznie to właśnie w Polsce spod sygnalizacji świetlnej przejeżdża najmniej samochodów. Co zrobić, aby przejazd w najbardziej newralgicznych miejscach stał się dużo bardziej płynny?

1. Światła z licznikami- Montowanie sygnalizacji świetlnej wraz z licznikami pozwalają kierowcy dojeżdżającemu do skrzyżowania odpowiednie dostosowanie prędkości do czasu pozostałego do zapalenia się światła czerwonego. Jeśli kierujący pojazdem z pewnej odległości zauważy, że nie zdąży przejechać podczas tej sekwencji światła zielonego, stopniowo będzie zmniejszał prędkość, nie powodując przy tym zagrożenia w postaci gwałtownego hamowania tuż przed sygnalizatorem.

2. Płynne i szybsze ruszanie na skrzyżowaniach- Jak wynika z moich obserwacji, średnio na jednej sekwencji światła zielonego jest w stanie przejechać 8 pojazdów ustawionych na jednym pasie ruchu. Wynik, co tu dużo mówić, nie powala. Rozwiązaniem znów może być montaż liczników, tyle, że w tym przypadku, w drugą stronę. A zatem, jeśli kierowca zobaczy, że do zapalenia się światła zielonego pozostały 4 sekundy, w tym czasie wrzuci bieg na jedynkę, przygotuje się do ruszenia i po zapaleniu się sygnału zielonego, ruszy. W praktyce wygląda to tak, że dopiero na żółtym świetle przygotowujemy się do ruszenia, przez co nie ma szans na pełne wykorzystanie przepustowości. Wprowadzenie liczników spowodowałoby, że wszyscy kierujący ruszaliby niemal w tym samym momencie, co spowodowałoby, że z 8 samochodów, z jednego pasa byłoby w stanie przejechać tych aut ok. 15-20. Na ten moment, jeśli stoisz jako 8. w kolejności na skrzyżowaniu, możliwość ruszenia będziesz miał... po 8 sekundach od zapalenia się sygnału zielonego, co jest absurdem!

3. Inteligentne światła- Coraz więcej miast w Polsce wprowadza na swoje tereny tak zwaną "inteligentną sygnalizację". Jej zadaniem jest upłynnienie ruchu na najczęściej uczęszczanych trasach. Polega to na tym, iż w momencie, gdy ruszamy ze skrzyżowania i poruszamy się w okolicach dopuszczalnej prędkości, na kolejnych skrzyżowaniach trafimy na tak zwaną "zieloną falę", a zatem przez każde skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną przejedziemy bez przeszkód, z zapalonym zielonym światłem.

4. Możliwie jak najwięcej remontów powinno być przeprowadzanych w nocy- Remonty to jedna z przyczyn korków. Podczas ich przeprowadzania zamykane są pasy ruchu, czy nawet całe ulice. Bardzo komplikują one przemieszczanie się po mieście, dlatego część z prac remontowych powinny być przeprowadzane nocą lub późnymi wieczorami. Ruch w miastach jest wówczas dużo mniejszy, dlatego znacznie bezpieczniejsza dla samych budowlańców będzie nocna zmiana. Jeśli jednak nie udało się tego wprowadzić i remonty są przeprowadzane w czasie dnia, warto pamiętać o zasadzie "jazdy na suwak" podczas zamknięcia któregoś z pasów ruchu.

5. Odpowiednie informowanie kierowców- Dość spory odsetek korków powstaje za pośrednictwem nieodpowiedniego oznakowania ulic, czy utrudnień na drogach. Jasne i czytelne znaki dla przyjezdnych pozwolą na uniknięcie sytuacji, gdy kierowca wjechał nie w tą ulicę, w którą powinien i zatrzymuje cały ruch, bo musi zawrócić. W dodatku, odpowiednie oznakowanie i informowanie pozwoli kierowcy ominąć utrudnienia na drodze (na przykład remonty).

6. Niektórzy starają się iść na rękę- W dużej części polskich miast można spotkać się z "BUS pasem". Z definicji, poruszać się nimi mogą autobusy, a coraz częściej także taksówki. Chcąc jeszcze bardziej upłynnić ruch, władze niektórych miast dopuszczają możliwość przejeżdżania tymi pasami kierowcom pojazdów osobowych, ale tylko w momencie, gdy wewnątrz znajduje się komplet pasażerów!

7. Odpowiednie planowanie podróży (nawet tej kilkukilometrowej)- Wyszukaj w Internecie, radiu lub lokalnej prasie informacji na temat utrudnień w ruchu. Być może remontowana jest jakaś ulica, czy skrzyżowanie. Każdą podróż (nawet tę niedaleką) staraj się zaplanować w taki sposób, by ominąć największe korki.

8. Korzystaj z komunikacji miejskiej- W jednym autobusie mieści się kilkudziesięciu kierowców samochodów osobowych. Podróżowanie komunikacją miejską bardzo odciąża ruch w miastach, a przez to podróż jest dużo szybsza. Warto, aby więcej miast dołączyło do  projektu "Parkuj i jedź". Niedawno można było usłyszeć o akcji w Poznaniu, w której przez jeden dzień biletem do komunikacji miejskiej był dowód rejestracyjny naszego samochodu.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci