Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Jak wygląda egzamin w kwalifikacji AU.22 (A.30)?

jakub.brandt

egzamin, A.30Wielu z Was w najbliższym czasie przystąpi do praktycznego egzaminu zawodowego w kwalifikacji AU.22 (A.30). O egzaminie teoretycznym nie będę się rozpisywał, ponieważ pytania są loterią, lecz mogę powiedzieć, że jeśli nie spaliście na lekcjach i do szkoły chodziliście w miarę regularnie, teorię spokojnie zdacie na poziomie 70 - 75%.

Jeśli chodzi o egzamin praktyczny, tutaj mogę napisać kilka słów, gdyż jego schemat w konkretnej kwalifikacji jest zazwyczaj zbliżony do tego z poprzednich lat. Kwalifikacja AU.22 (A.30) polega na uzupełnianiu dokumentów magazynowych (PZ, WZ, faktura VAT, RW, PW, MM, a nierzadko także kartoteka magazynowa). Schemat jest prosty- Na pierwszej stronie znajduje się instrukcja egzaminu, na drugiej treść zadania (nie zawsze krótka), a na kolejnych kartkach znajdują się wzory dokumentów magazynowych. Wasze zadanie polega na znalezieniu informacji w treści zadania, odpowiedniej jej interpretacji oraz uzupełnieniu wyżej wymienionych dokumentów.

Czasem się zdarza, że będziecie musieli coś obliczyć. W zeszłym roku "tym czymś" była ekonomiczna wielkość dostawy.Wyglądało to mniej więcej tak, że trzeba było obliczyć ekonomiczną wielkość dostawy (wzoru nie było podanego), a na podstawie otrzymanego wyniku uzupełnić dokumenty WZ i PZ. Jak więc się można łatwo domyślić, bez opanowanego wzoru na ekonomiczną wielkość dostawy, zdanie egzaminu było praktycznie niemożliwe, gdyż połowa dokumentów opierała się na tym działaniu.

Największą trudnością może okazać się odpowiednia interpretacja i właściwe zrozumienie treści zadania. Jeśli odpowiecie sobie na pytanie "co autor miał na myśli", jest to pierwszy krok do sukcesu. Spokojnie przeczytajcie treść zadania i zwróćcie szczególną uwagę na jednostki! W zadaniu może być ciężar podany w kilogramach (np. 8000 kg) a na dokumencie wymagany będzie wynik w tonach.  tym przypadku, wpisanie 8000 będzie oczywiście błędem.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [xy] *.icpnet.pl

    Jedyne z czym się nie zgodzę - nie trzeba było znać wzoru na EWD, ponieważ można było iść tropem najniższej ceny i poprawne były dwie odpowiedzi :)

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci