Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Logistyka nie z tej ziemi

jakub.brandt

Przywodząc w głowie słowo logistyka, w głównej mierze przed oczami mamy kontenery, palety, magazyny, a także poszczególne środki transportu. Nie należy jednak zapominać, że stanowi ona również podstawę dla procesów… nie tej ziemi! Na czym polega logistyka kosmiczna, w jaki sposób można wynieść w przestrzeń ładunki i kto się tym zajmuje? Czy różni się znacząco od wszystkim znanych czynności?

Logistykę kosmiczną najprościej można zdefiniować jako przemieszczanie ładunków oraz obiektów z powierzchni ciała niebieskiego i z powrotem, a także ogół procesów temu towarzyszących (np. planowanie i kontrola). Oprócz odpowiednich działań, do niezbędnych elementów zaliczamy:

  • Infrastrukturę naziemną, czyli porty kosmiczne,
  • Infrastrukturę przestrzenną, czyli wydzieloną przestrzeń powietrzną,
  • Środki wynoszenia, czyli wahadłowce i rakiety.

Każdemu z wyżej wymienionych obiektów czy miejsc, przypisuje się konkretne zadania i funkcje. Wciąż jednak się rozwijają, a inżynierowie pracują nad ich skutecznym działaniem. W placówkach należących do infrastruktury naziemnej dostosowuje się różne rodzaje rakiet, a także zajmuje się metodami skracania czasu pomiędzy zamówieniem, a wyniesieniem ładunku. Ponadto, zwraca się uwagę na wykorzystanie lotnisk w celu startów maszyn kosmicznych i przechodzenie w integracji ładunku z AOP na ITL. AOP to skrót od nazwy Assembly On Pad i oznacza montaż przenoszonego dobra na stanowisku startowym. ITL natomiast to Integration- Transfer- Launch, czyli Integracja- Transfer- Wyniesienie.

zdjecie W infrastrukturze przestrzennej dochodzi m.in. do badania integracji ruchu Ziemi z przestrzenią kosmiczną. Naukowcy skupiają się również na środkach wynoszenia- starają się uprościć napęd, wykorzystywać jak najmniej toksycznych materiałów oraz dopracowywać sprawdzone rozwiązania techniczne.
Do przemieszczania ładunków na orbitę, używa się chemicznych rakiet jednorazowego użytku. Zleceniodawcami w głównej mierze są duże organizacje publiczne. Planowane jest jednak przejęcie części dóbr materialnych, które mają znaleźć się na ISS, przez prywatne przedsiębiorstwa. Upaństwowienie takich procesów charakteryzuje bowiem wiele wad. Aby zminimalizować ilość złych stron, wprowadza się dodatkowe rozwiązania. Sytuacja wyjaśniona jest w poniższej tabeli.

tabela1

Jakie światowe firmy znane są z łączeniem logistyki z Kosmosem? Zacznijmy od SpaceX- Space Exploration Technologies Corporation. Celem działalności amerykańskiego przedsiębiorstwa jest zmniejszenie kosztów przemieszczania ładunków. Zasłynęło głównie dzięki produkcji rakiet orbitalnych o nazwie Falcon. Drugą spółką jest Virgin Galactic, znane przede wszystkim ze statków kosmicznych startujących z innego statku powietrznego. Działanie to nadaje większą prędkość początkową maszynie. ESA z kolei to Europejska Agencja Kosmiczna, która pojawiła się w roku 1975. Zadaniem organizacji jest skonstruowanie rakiet nośnych wszystkich typów. Obecnie, ESA jest w posiadaniu 3. Oprócz wcześniej wymienionych koncernów, pracę nad logistyką w Kosmosie prowadzą m.in. Orbital Sciences, MSK, Orion czy STS.

Logistyka kosmiczna jest niezwykle postępową dziedziną. Do 2020 roku mają zostać zwiększone ilości eksploatowanych ładunków i ich ilość. Ponadto, do tego samego roku, na rynku ma pojawić się rakieta, która wyniesie dobra materialne w przestrzeń o masie 100 ton.

Pod względem tworzenia Kosmicznego Łańcucha Dostaw, najlepiej rozwija się… Ameryka ze swoim programem MIT Space Logistics Project. Zarządzają nim David Simchi-Levi i Olivier de Weck. Działalność podzielona jest na 3 etapy:

Badanie procesów logistycznych na Ziemi- te mają zostać przeniesione w przestrzeń kosmiczną. Pod obserwacją są procedury wojskowe.

Stworzenie sieci logistyki kosmicznej- orbity Marsa, Księżyca i naszej planety stanowią węzły. Oprócz tego, w modelu znajdziemy miejsca lądowania i punkty libracyjne.

Symulacje przeprowadzane na prototypie.

Tak profesjonalne czynności podejmowane przez wiele firm godne są pochwały. Mam nadzieję, iż uda im się dokonać rewolucji w dziedzinie logistyki i branżami spokrewnionymi jak np. turystyką. Warto na bieżąco obserwować ich działania, ze względu na liczne udane kroki.

Weronika Olimpia

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Third] *.static.ip.netia.com.pl

    Ciekawy artykuł, zgadzam się że każdy powinien wiedzieć co to tak naprawdę znaczy logistyka ;)

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci