Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Klasyfikacja XYZ

jakub.brandt

xyz

Klasyfikacja XYZ polega na podziale zasobów według regularności ich zapotrzebowania. Towary (lub usługi) umieszczone w grupie X są najczęściej sprzedawane i wymagają najdokładniejszych prognoz popytu.

Właściciel może ustalić, że do grupy X zaliczy towary, których średnia miesięczna sprzedaż sięga powyżej 14 sztuk, do grupy Y towary o sprzedaży 8-13 sztuk miesięcznie, natomiast towary o sprzedaży wynoszącej 0-7 sztuk miesięcznie zaliczy do grupy Z. W ten sposób wychodzą mu takie dane:

yy_1

W połączeniu z poprzednią klasyfikacją (ABC) możemy w bardzo łatwy sposób zauważyć jakie towary są dla nas najbardziej wartościowe, które musimy mieć zawsze na stanie, gdyż w głównej mierze to właśnie ich sprzedaż nakręca nasze zyski.

Jeśli już wiemy jakie towary sprzedajemy w największych ilościach (tabela powyżej) oraz jakie towary generują największe przychody (tabela poniżej) możemy przejść do ostatecznych wyników.

061Teraz tworzymy kolejną tabelę z wypisanymi towarami oraz z klasyfikacją będącą połączeniem klasyfikacji ABC i XYZ. Produkty należące do grupy AX są dla nas najbardziej wartościowe, które rozchodzą się w największych ilościach i generują największe przychody. W grupie CZ znajdują się produkty o najmniejszym znaczeniu na zyski przedsiębiorstwa.

aaaaaaaaa1Na tej podstawie wiemy, że towary, którym warto poświęcać najwięcej uwagi i nieustannie udoskonalać to twardy dysk oraz procesor.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci