Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

Klasyfikacja XYZ

jakub.brandt

xyz

Klasyfikacja XYZ polega na podziale zasobów według regularności ich zapotrzebowania. Towary (lub usługi) umieszczone w grupie X są najczęściej sprzedawane i wymagają najdokładniejszych prognoz popytu.

Właściciel może ustalić, że do grupy X zaliczy towary, których średnia miesięczna sprzedaż sięga powyżej 14 sztuk, do grupy Y towary o sprzedaży 8-13 sztuk miesięcznie, natomiast towary o sprzedaży wynoszącej 0-7 sztuk miesięcznie zaliczy do grupy Z. W ten sposób wychodzą mu takie dane:

yy_1

W połączeniu z poprzednią klasyfikacją (ABC) możemy w bardzo łatwy sposób zauważyć jakie towary są dla nas najbardziej wartościowe, które musimy mieć zawsze na stanie, gdyż w głównej mierze to właśnie ich sprzedaż nakręca nasze zyski.

Jeśli już wiemy jakie towary sprzedajemy w największych ilościach (tabela powyżej) oraz jakie towary generują największe przychody (tabela poniżej) możemy przejść do ostatecznych wyników.

061Teraz tworzymy kolejną tabelę z wypisanymi towarami oraz z klasyfikacją będącą połączeniem klasyfikacji ABC i XYZ. Produkty należące do grupy AX są dla nas najbardziej wartościowe, które rozchodzą się w największych ilościach i generują największe przychody. W grupie CZ znajdują się produkty o najmniejszym znaczeniu na zyski przedsiębiorstwa.

aaaaaaaaa1Na tej podstawie wiemy, że towary, którym warto poświęcać najwięcej uwagi i nieustannie udoskonalać to twardy dysk oraz procesor.

© 2016, Jakub Brandt- Logistyka.blox.pl

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci