Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Wykorzystaj każdą okazję!

jakub.brandt

okazja, motywacja, wykorzystaj okazję

Kilka życiowych doświadczeń skłoniło mnie do podzielenia się z Wami moimi spostrzeżeniami dotyczącymi wykorzystywania nadarzających się okazji i szans na zmienienie swojego życia.

1. Słuchaj starszych od siebie- Osoby z większym doświadczeniem w danej dziedzinie mogą okazać się bezcennym wsparciem w podjęciu ważnej decyzji, dlatego nie lekceważ ich zdania i wysłuchaj! Nawet jeśli postanowisz inaczej, a Twój pomysł nie wypali, na podstawie wcześniejszych rozmów będziesz miał odpowiedź dlaczego się nie udało i co zrobiłeś źle.

2. Nie oglądaj się na innych- Od dłuższego czasu zauważam, że gdy robimy wszystko według swojego uznania i nie oglądamy się na zachowania innych- osiągamy świetne rezultaty, ponieważ wyróżniamy się z tłumu. Z takiego samego założenia wyszedłem niemal rok temu, gdy w technikum popołudniami był organizowany kurs obsługi wózka widłowego, którego ukończenie skutkowało otrzymaniem pozwolenia na prowadzenie tego typu urządzenia. Tak się złożyło, że w piątkowe popołudnie żadnemu z uczniów nie chciało się siedzieć do 19:00 w szkole, więc co zrobiłem? Oczywiście gdy wszyscy, jak jeden mąż, opuścili salę wymyślając słabą wymówkę, ja jako jedyny nie oszukałem wykładowcy i zostałem. Była to jedna z najlepszych decyzji w życiu, ponieważ poskutkowała przede wszystkim zdobyciem wiedzy, którą mogłem przekazać i Wam we wcześniejszych artykułach, poza tym otrzymałem od wykładowcy płytę z materiałami użytymi podczas całego kursu.

Nie wiem, czy wieści tak szybko się rozchodzą, ale krótko po tym dniu otrzymałem wiadomość z ofertą współpracy od jednej z podpoznańskich firm. Ponieważ mój blog nie był jeszcze tak rozpowszechniony w sieci, zapytałem, jak mnie Państwo znaleźli, na co usłyszałem odpowiedź: "Jeszcze nigdy nie spotkaliśmy tak uczciwego i profesjonalnego chłopaka". Współpraca, którą nawiązaliśmy trwa do dziś, a osoby, które wyszły, mogą tylko żałować!

3. Rozważ każdą propozycję- Kilkadziesiąt lat temu Bill Gates otrzymał propozycję napisania oprogramowania dla komputera, a ponieważ był jeszcze nastolatkiem i nie miał pojęcia jak się za to zabrać, nie był przekonany, czy sobie poradzi. Mimo to zgodził się na tę propozycję. To przekonanie o własnym sukcesie pozwoliło mu na zbudowanie jednej z największych marek na świcie! Ty również, gdy następnym razem dostaniesz ofertę, dobrze się zastanów, zanim ją odrzucisz. To, że w danej chwili czegoś nie potrafisz, nie oznacza, że się tego nie zdołasz nauczyć.

4. Czytaj między wierszami- Jeśli macie kontakt z osobą, która osiągnęła sukces, wykorzystajcie to! Zobaczcie w jaki sposób podchodzi do życia, jak komunikuje się z innymi, jak reaguje na zachowania innych, jakie są jej wartości. Zawsze z dużym szacunkiem będę mówił o nauczycielu języka angielskiego, który uczył mnie przez 3 lata technikum. Posiada on swoją firmę, dlatego na każdej lekcji, gdy schodzimy na tematy bardziej biznesowe niż edukacyjne, staram się wyczytać między wierszami, jakie ma on podejście do zarabiania, co jest dla niego ważne i czym się kieruje w zarabianiu pieniędzy. Umiejętność odczytania tego, co niewypowiedziane wprost jest tutaj kluczowe, a jeśli to opanujecie, posiądziecie wszelką wiedzę, jaka Was interesuje!

5. Potknięcie to też okazja!- W drugiej klasie technikum oblałem praktyczny egzamin zawodowy- zabrakło mi jednego procentu! Miałem ochotę dać za niego wszystkie pieniądze świata. Jakiś czas temu dowiedziałem się o możliwości otrzymania międzynarodowego certyfikatu dla logistyków, jest jednak warunek- trzeba mieć zdane egzaminy teoretyczne z kwalifikacji na co najmniej 70%, natomiast egzaminy praktyczne na 80%. Najśmieszniejsze jest to, że gdybym dwa lata temu faktycznie ubłagał komisję o ten jeden procent, nie miałbym możliwości otrzymania tego certyfikatu, gdyż zabrakłoby mi 5% do wymaganego minimum, a dzięki znakomitemu przygotowaniu do poprawki, egzamin zaliczyłem na 96%, co było jednym z najlepszych wyników w klasie.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • kontaoszczednoscioweblog

    Dobre rady, szkoda, że tak rzadko je stosuję...

  • Gość: [marcjan] *.static.ip.netia.com.pl

    Fajny artykuł, rady przydatne, sam stosuje pare w codziennym zyciu takze approved! :)

  • Gość: [pada deszcz] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a wiesz, dlaczego bill gates, mimo że był nastolatkiem otrzymał propozycję od ibm'a napisania sytemu operacyjnego? ano dlatego, że jego mama była dobrą znajomą prezesa ówczesnego ibm'a. poza tym bill gates był słabym programistą i odkupił dos od kolegi za jakieś marne grosze. tak więc, takie rady to se można włożyć. jak moja mama mi załatwi fuchę to też z niej skorzystam.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci