Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Sprawdź się w roli logistyka!

jakub.brandt

logistyk, sprawdź się w roli logistyka

Dzięki przeprowadzonej w zeszłym roku ankiecie wywnioskowałem, że zależy Wam na bliższym poznaniu pracy logistyka w firmie. Jednym z zadań logistyka w przedsiębiorstwie jest badanie popytu na oferowany towar. W znacznej mierze polega to na zabawie w "chybił-trafił", gdyż nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, jakie będzie zapotrzebowanie na produkt w konkretnym dniu. Zainspirowany ćwiczeniem przestawionym na warsztatach Politechniki Poznańskiej przez dr inż. Piotra Cyplika przygotowałem dla Was zabawę mającą na celu pokazać Wam, na czym polega praca logistyka w firmie.

Na początek przedstawię Wam proste zasady. Waszym zadaniem jest dokonywanie bieżących dostaw artykułu na magazyn tak, by zapas nie był ani zbyt duży, ani zbyt mały. Tabela prezentowana poniżej jest przykładem. Podczas ćwiczenia (trwającego miesiąc) podam Wam 1. wiersz tabeli, a Wy musicie decydować kiedy oraz w jakich ilościach dokonać dostawy na następne dni. Ważna informacja! Dostawa towaru na magazyn trwa 4 dni! A zatem, jeśli zamówimy towar w 1. dzień, będziemy mogli z niego skorzystać w 5. dniu, jeśli zamówimy w 6. dniu, na magazyn dotrze w 10. dniu i tak dalej.

Z mojej strony codziennie otrzymywać będziecie tylko informację o zapotrzebowaniu (4. kolumna). Cała reszta- bieżący stan magazynu, czy wielkość zamówienia pozostaje Waszym zadaniem. Istotny jest wiersz oznaczony cyfrą 4. Jeśli zapotrzebowanie na produkt jest większe, niż wielkość naszego zapasu na magazynie oczywiście sprzedamy tylko tyle sztuk ile posiadamy w firmie, a tyle sztuk, ile nie byliśmy w stanie sprzedać zapisujemy w ostatniej kolumnie. Najlepiej, gdyby po skończonym miesiącu w ostatniej kolumnie znajdywały się same zera, gdyż będzie to znak, że wszystkie zamówienia zostały zrealizowane kompletnie i Wasze dostawy były realizowane w odpowiedniej wielkości we właściwym czasie.

Oczywiście do otrzymanej dostawy dodajemy towar, który został nam na magazynie z poprzedniego dnia.

Po otrzymaniu zapotrzebowania na towar w danym dniu staraj się od razu podjąć decyzję, czy dokonujesz dostawy na kolejne dni miesiąca. Zapisz wielkość dostawy w przedostatniej kolumnie (Zamówienie), a 4 wiersze niżej w kolumnie "Dostawa" przepisz wartość dostawy, by nie zapomnieć, że od tego dnia możesz korzystać z nowych towarów.

Tabela przykładowa

popytt

Popyt na konkretny dzień będziecie otrzymywać codziennie w tym artykule, na Facebooku oraz na naszej GRUPIE.

Tabela właściwa

Sprzedawany towar: Odtwarzacze radiowe
TABELA37UWAGA!!! Od 1 maja pracę w mojej firmie rozpoczyna nowy magazynier, który zażyczył sobie, aby na koniec dnia 30 kwietnia na magazynie znajdowały się radia w przedziale 100 - 200 sztuk, a zatem od dziś musicie tak planować dostawy, aby na koniec miesiąca, na koniec 30. dnia na magazynie znajdowało się co najmniej 100 odtwarzaczy, ale nie więcej, niż 200!

Właśnie mija 30; ostatni, dzień z Wami w roli logistyków mojej firmy. Dzisiejsze zapotrzebowanie na radia wyniosło 16 sztuk. Niestety nie macie już możliwości zamawiania nowych dostaw odtwarzaczy radiowych. Jeśli Wasz obecny stan magazynu (różowe X8) wynosi co najmniej 16 sztuk, możecie w pomarańczowe X4 wpisać, że sprzedaliście 16 sztuk, a w brązowe X7 wpiszcie 0, ponieważ sprzedaliście wszystkie zamówione sztuki. Ale jeśli na magazynie macie mniej, niż 16 odtwarzaczy, w pomarańczowe X4 wpiszcie liczbę odtwarzaczy, jaką posiadacie na stanie, a ilość sztuk, których nie jesteście w stanie sprzedać wpiszcie w brązowe X7.

Pamiętajcie, że na koniec miesiąca Wasz stan magazynu powinien wynosić od 100 do 200 sztuk odtwarzaczy radiowych, dlatego jeśli w granatowym X3 zmieściliście się w tym przedziale, a po drodze (w kolumnie liczba niesprzedanych sztuk) zapisywaliście same "0" jesteście na dobrej drodze, by stać się świetnymi logistykami!

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci