Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

Zapotrzebowanie na wodę

jakub.brandt

woda, zapotrzebowanie na wodę

Jednym z zadań na egzaminie zawodowym w kwalifikacji A.32 może być obliczanie ilości zużytej wody oraz kosztów jej zużycia. Zaczniemy oczywiście od zadania bardzo prostego, a w następnych dniach zaprezentuję Wam obliczenia nieco bardziej złożone.

tabela

Naszym zadaniem jest obliczenie ilości zużytej wody i kosztów jej zużycia w skali dziennej, miesięcznej (30 dni) oraz rocznej (365 dni).

1. A zatem liczymy zużycie dzienne:

a) Aby obliczyć ilość zużytej wody w ciągu jednego dnia wykonujemy obliczenia: 30 l * 3 osoby = 90 litrów / dzień

b) Aby obliczyć cenę zużytej wody w ciągu jednego dnia liczymy: 30 l * 3 osoby = 90 litrów . Teraz liczymy "na krzyż":

1000 l - 4 zł

90 l - x

I dokonujemy prostego obliczenia: 90 l * 4 zł / 1000 l = 0,36 zł / dzień

2. Przechodzimy do zużycia miesięcznego:

a) Aby obliczyć ilość zużytej wody w ciągu jednego miesiąca wykonujemy obliczenia: 30 l * 3 osoby = 90 litrów

Otrzymany wynik mnożymy razy ilość dni: 90 l * 30 dni = 2700 litrów / miesiąc

b) Aby obliczyć cenę zużytej wody w ciągu jednego miesiąca liczymy: 30 l * 3 osoby = 90 litrów

Otrzymany wynik mnożymy razy ilość dni: 90 l * 30 dni = 2700 litrów. Teraz liczymy na krzyż:

1000 - 4 zł

2700 - x

I dokonujemy prostego obliczenia: 2700 l * 4 zł / 1000 l = 10,80 zł / miesiąc

3. Ostatnim elementem jest zużycie roczne:

a) Aby obliczyć ilość zużytej wody w ciągu jednego roku wykonujemy obliczenia: 30 l * 3 osoby = 90 litrów

Otrzymany wynik mnożymy razy ilość dni: 90 l * 365 dni = 32850 litrów / rok

b) Aby obliczyć cenę zużytej wody w ciągu jednego roku liczymy: 30 l * 3 osoby = 90 litrów

Otrzymany wynik mnożymy razy ilość dni: 90 l * 365 = 32850 litrów. Teraz liczymy na krzyż:

1000 l - 4 zł

32850 - x

I dokonujemy prostego obliczenia: 32850 l * 4 zł / 1000 = 131,40 zł / rok

© 2016, Jakub Brandt- Logistyka.blox.pl

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci