Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Nawiązuj znajomości!

jakub.brandt

znajomosci

Nie ulega wątpliwości, że sukces w biznesie jest bardzo często następstwem ogromnych znajomości w danej branży. Niezależnie, czy starasz się o pracę, czy jako właściciel przedsiębiorstwa chcesz nawiązać współpracę z inną firmą, jesteś w stanie osiągnąć swój cel w głównej mierze poprzez kontakty.

Jedną z osób, którą znam i która otwarcie przyznaje, że absolutnie popiera przyjmowanie do pracy znajomych, przyjaciół, czy członków rodziny jest Pan Jakub B. Bączek. W swoich firmach nie ma on bowiem problemów z zatrudnianiem osób, z którymi zna się od wielu lat, tłumacząc swoje działania tym, iż znajomi są wierniejszymi pracownikami, potrafiącymi wprost powiedzieć co sądzą o pomysłach prezesa oraz osobami, które zdecydowanie dłużej zajmują swoje stanowiska w przedsiębiorstwie, niż osoby z zewnątrz.

Kontrastem dla sposobu myślenia Pana Bączka jest postawa Pana Mateusza Grzesiaka, według którego zatrudnianie znajomych, czy członków rodziny jest jedną z najczęstszych przyczyn upadania firm, ponieważ wówczas nie patrzymy na kompetencje, a często to właśnie osoby z zewnątrz mogą pochwalić się odpowiedniejszymi kwalifikacjami do objęcia konkretnego stanowiska w naszej firmie.

Przedstawiłem Wam dwa odmienne sposoby myślenia na temat znajomości podczas rekrutacji w przedsiębiorstwie. Oczywiście każdy pogląd ma swoje wady i zalety, a to czym będziecie się kierować w swojej firmie zależy tylko i wyłącznie od Was.

Znacznie częściej się jednak zdarza, że znajomości wykorzystujemy podczas starania się o pracę. Osoby z kontaktami dużo łatwiej znajdą firmę swoich marzeń, a zatem jak takie kontakty zdobyć?

Jednym z najefektywniejszych sposobów na zyskanie kontaktów jest uczestnictwo w konferencjach branżowych. Mamy wówczas pewność, że osoby się tam znajdujące zajmują się podobną dziedziną do naszej profesji, a wymienienie się dosłownie kilkoma numerami telefonów powoduje, że nawiążemy solidne kontakty w naszym fachu, dlatego gdy tylko masz okazję pojawić się na takiej konferencji, nie zastanawiaj się, tylko od razu rezerwuj miejsce! Gwarantuję, że spotkasz tam wiele ciekawych osobowości.

Innym sposobem na zdobycie kontaktów jest pokazanie się światu jako profesjonalista. Z mojej perspektywy mogę powiedzieć, że najlepszym sposobem jest prowadzenie w miarę popularnego bloga branżowego, choć to oczywiście nie jest konieczność. Są osoby, które zatrudniają się w małej firmie, by nawiązać znajomości z przedsiębiorstwami zewnętrznymi, pokazać się od strony pracownika kompetentnego i w razie ewentualnego zwolnienia mają otwarte drzwi do co najmniej kilku firm, z którymi współpracowali w ostatnim czasie.

Oczywiście nie trzeba prowadzić własnej działalności, by dostrzec korzyści płynące z szerokich znajomości. Znasz muzyka- możesz w każdej chwili pożyczyć nagłośnienie na małą imprezę, znasz księgowego- możesz za darmo poradzić się w zawiłościach podatkowych, znasz informatyka- możesz szybko i tanio przywrócić swój komputer do stanu używalności i tak dalej...

Czy tego chcemy, czy też nie znajomości rządzą światem, a zatem wykorzystaj każdą okazję, by poznać wartościową osobę! Choć może inaczej- poznawaj, ale i troszcz się o tę znajomość, bo nie ma nic gorszego, niż przypominanie sobie o ludziach dopiero w momencie, gdy ich potrzebujemy.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci