Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Sekundniki znikną ze skrzyżowań?

jakub.brandt

Sekundniki, Logistyka.blox.plNie zdążyły jeszcze na dobre opanować większości polskich miast, a już słychać o chęci ich likwidacji. Mowa oczywiście o sekundnikach mających upłynnić ruch na największych skrzyżowaniach dużych miast. Dlaczego Ministerstwo Infrastruktury chce się pozbyć tego nowatorskiego rozwiązania?

Według przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury liczniki na dużych skrzyżowaniach wcale nie mają wpływu na podniesienie bezpieczeństwa kierowców oraz pieszych. Poza tym, jak twierdzi rzecznik, do tej pory sekundniki były montowane nielegalnie, gdyż w obowiązujących przepisach nie ma ani słowa o tego typu wynalazkach na polskich drogach.

Mimo niejasnej sytuacji sekundników do Ministerstwa Infrastruktury napływają kolejne wnioski z miast, które są mocno zainteresowane wprowadzeniem tego typu udogodnień na swoim obszarze i wydaje się, że jeśli popyt na timery będzie nadal rósł, prawo zostanie szybko dostosowane do potrzeb przedstawicieli miast.

O takich inteligentnych światłach wspominałem Wam już wcześniej. Ich idea polega na tym, że w momencie gdy stoimy na świetle czerwonym, sekundnik odlicza czas, który pozostał do zapalenia światła zielonego, abyśmy mogli zawczasu przygotować się do ruszenia, a dzięki temu byśmy jak najmniej czasu marnowali na wrzucenie 1. biegu i płynne ruszenie. Z drugiej strony, gdy zapalone jest światło zielone, sekundnik również odlicza czas, tym razem do zapalenia się światła czerwonego, byśmy dojeżdżając do skrzyżowania mieli świadomość, czy zdążymy jeszcze przejechać w tej sekwencji świateł, czy jednak należy już rozpoczynać hamowanie.

Moim zdaniem czasomierze montowane w światłach sygnalizacji świetlnej to ogromne ułatwienie, które nie tyle wpływa na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniach (choć to oczywiście też, bo unikamy gwałtownego hamowania tuż po zapaleniu się sygnału żółtego), ale potrafi w znakomity sposób upłynnić ruch, zwłaszcza w momencie ruszania spod skrzyżowania.

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • Gość: [rezun-one] *.dynamic.mm.pl

  Nie dziwcie się ludziom z ministerstwa, tam niewielu potrafi zliczyć do trzech.
  Dobra zmiana.

 • geminix

  "twierdzi rzecznik, do tej pory sekundniki były montowane nielegalnie, gdyż w obowiązujących przepisach nie ma ani słowa o tego typu wynalazkach na polskich drogach"

  Drogi panie (niedo)rzeczniku. Jeśli w przepisach nie ma o czymś słowa to JEST jak najbardziej LEGALNE. Ale do tego trzeba skończyć co najmniej szkołę średnią a nie tylko kursy wchodzenia w dupę prezesa.

 • Gość: [mrocznysedes] *.static.ip.netia.com.pl

  Co tam sekundniki. Może najpierw niech ekipa od ustawiania świateł zrobi coś z regulacją tych na przejściach dla pieszych. Bo na razie w wielu miejscach jest tak, że po tym jak dla kierowców zrobi się czerwone to dla pieszych jest zielone. Czyli tak jak powinno być. Ale później jak dla pieszych z zielonego światełko zmienia się na czerwone to dla kierowców światełko z czerwonego na zielone się nie zmienia. Kierowcy muszą sobie jeszcze co najmniej parę sekund, czasem tak do dziesięciu, poczekać aż pokaże im się zielona lampka pozwalająca jechać. Nie wiem po co. ;-)

 • Gość: [blablabla] *.zdiz.gda.pl

  O ile czas do wyświetlenia sygnału zielonego ma sens, bo dzięki temu kierowca może przygotować się do ruszenia, to sygnalizator wyświetlający czas do zakończenia wyświetlania sygnału zielonego wpływa negatywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Prosty przykład. Jedziemy ulicą i widzimy, że pozostało nam 5 sekund do zapalenia się czerwonego. Co robimy? Nie, nie hamujemy tylko przyspieszamy bo mamy jeszcze 5 sekund to jadąc 50 nie zdążymy, ale 80 już tak. Płynnie jest? No pewnie, że jest, ale czy bezpiecznie? Przecież zbliżając się do skrzyżowania mamy obowiązek zachować szczególną ostrożność a to nijak się ma do jazdy z prędkością dopuszczalną dla danego odcinka. Także uważam, że TAK - dla odlicznika do sygnału zielonego (zarówno dla pojazdów jak i pieszych), NIE dla odlicznika do sygnału czerwonego (zresztą badania dotyczące tego zagadnienia były już robione)

 • Gość: [kielbasa] *.vlan412.corcoran.lubman.net.pl

  Sekundniki to przeżytek stosowane w sygnalizacji stałoczasowych, a jak wiemy wprowadzają wszędzie inteligentną sygn. akomodacyjną - czyli zmiennoczasową, zależna od natężenia ruchu i wtedy taki sekundnik jest przydatny jak rybie ręcznik.
  Z tego co wiem tam gdzie zastosowano takie sekundniki wycofywano się z tego bardzo szybko bo kierowcy zachowywali się jak na rajdach samochodowych - ostry start, ktoś wpadł na pomysł aby wygaszać je na 3 sek przed zmianą świateł lecz wtedy traci to sens. Dla wszystkich co mają dylemat przed wjazdem na skrzyżowanie można popatrzeć na równoległe przejście dla pieszych tam zawsze parę sek wcześniej zmienia się na puls i czerwone światło.

 • Gość: [Victor Van Dort] *.dynamic.chello.pl

  Zdecydowanie sekundniki powinny być powszechne bo ilość czasu który marnuje się w korkach spowodowanych roztargnionymi kierowcami jest masakryczna, płynność nie prędkość, płynność ruchu to jest sedno jeśli ruch jest płynny wszyscy jadą i tak ma być. Demontaż sekundników to debilizm!!!

 • Gość: [goblinn] *.dynamic.chello.pl

  Nie wszystko musi służyć podnoszeniu bezpieczeństwa!!! Sekundniki są dla wygody kierowców i dla oszczędności paliwa.

 • Gość: [do blablabla] *.dynamic.chello.pl

  To już Twoja indywidualna sprawa, że jak widzisz że zostało 5 sekund zielonego, a Ty jesteś daleko to dociskasz pedał gazu (zamiast wrzucić na luz i spokojnie dotoczyć się do skrzyżowania). Nie karajmy większości kierowców za to, że niektórzy są debilami. Debile i tak nigdy nie ogarną jak poprawnie korzystać z takich udogodnień jak sekundniki. Debile i tak nie będą jeździć zgodnie z przepisami. Wszystkie znaki drogowe (i sekundniki) są dla NORMALNEJ WIĘKSZOŚCI, a nie dla ynteligentów, którzy zawsze i wszędzie będą chcieli "przechytrzyć system"

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci