Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Jak zachęcać do czytania?

jakub.brandt

książka, język polski, logistyka.blox.pl, lektura

Dziś krótko, zwięźle i na temat. Szacunek dla tych z Was, którzy przeczytali wszystkie szkolne lektury począwszy od czasów podstawówki aż do liceum, czy technikum. Niestety w moim przypadku wyglądało to tak, że jeśli książka nudziła mnie od jej pierwszych stron, zabierałem się za streszczenie.

Nie zrozumcie mnie źle, ja uwielbiam czytać książki, ale jednak lektury szkolne typu "Krzyżacy", czy "Dziady" nie mogę zaliczyć do najbardziej poszukiwanych przeze mnie pozycji. Co zatem zrobić, aby młodzież w wieku gimnazjalnym chętniej sięgała po książki?

Sposób jest prosty- niech uczeń czyta książki, które mu się podobają! Zamiast robić kartkówkę ze znajomości "Potopu", czy "Wesela" dajmy uczniowi trochę swobody i niech w ciągu 2 tygodni przeczyta książkę, która naprawdę mu się podoba i w której może poznać ważne dla siebie rzeczy. Dla jednego będzie to biografia sportowca, dla innego książka biznesowa, dla jeszcze innego poradnik dla programisty komputerowego. Chodzi o to, by uczniowie zrozumieli, że w książkach kryje się mnóstwo wiedzy, jednak to po jaką wiedzę sięgną niech będzie ich własnym wyborem!

Po co gnębić uczniów przygodami Izabeli Łęckiej, po przeczytaniu których nic w ich życiu się nie zmieni, jeśli można zmienić nieco formę prowadzenia języka polskiego i pozwolić uczniom napisać wypracowanie na ocenę dotyczące nie jakichś nudnych lektur, a książki, którą czytali z największą pasją w oczach!

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci