Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Konwencja TIR, ATP i AETR

jakub.brandt

TIR, AETR, Logistyka.blox.pl

Podchodząc do egzaminu zawodowego kwalifikacji A.31 warto powtórzyć sobie kilka konwencji występujących w transporcie drogowym. Oto trzy najbardziej podstawowe oraz najczęściej powtarzające się.

1. TIR- Międzynarodowa konwencja dotycząca przewozu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym, pozwalająca uprościć procedury na przejściach granicznych i w urzędach celnych. Na mocy tej konwencji ciągnik siodłowy przechodzi kontrole celną tylko w kraju nadania oraz w kraju przeznaczenia.

2. ATP- Międzynarodowa umowa dotycząca przewozu artykułów spożywczych oraz szybko psujących się. Określa między innymi temperaturę, w jakiej należy przewozić konkretny towar oraz wyposażenie środka transportu.

3. AETR- Europejska umowa dotycząca pracy załóg pojazdów, które wykonują międzynarodowe przewozy drogowe. Konwencja ta ustala przepisy związane z czasem pracy kierowcy.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • zeverltis

    No właśnie przyda się ta wiedza bardzo dobrze że w końcu ktoś zdefiniował te skróty i mówi o swoim blogu jak dla laików takich jak ja. Pozdrawiam

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci