Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

Transport bimodalny, Modalohr, Flexiwaggon, Rollende landstrasse i "Na barana"

jakub.brandt

kolej, Modalohr, Na barana, Logistyka.blox.plTransport bimodalny (kolejowo-drogowy) polega na transporcie drogą kolejową odpowiednio przystosowanych naczep samochodowych (bimodalnych) na wózkach kolejowych. Jest to transport "niekonwojowany", co znaczy, że na czas podróży koleją ładunek nie jest pod opieką kierowcy ciągnika siodłowego.

1. Modalohr- W pełni zautomatyzowany system poziomego załadunku naczep. System ten do prawidłowego działania wymaga specjalnych wagonów wyposażonych w obrotową platformę, na którą wjeżdża pojazd z naczepą, a następnie (już sama naczepa) zostaje ustawiona równolegle do szyn.Modalohr, Logistyka.blox.pl2. Flexiwaggon- Zasada działania jest podobna jak w przypadku "Modalohr", z tą różnicą, że tutaj możliwy jest transport naczepy wraz z ciągnikiem siodłowym.Flexiwaggon, Logistyka.blox.pl3. Rollende landstrasse- Polega na przewożeniu kolejom samochodów ciężarowych lub zestawów (ciągnik siodłowy + naczepa) specjalnymi wagonami niskopodwoziowymi. Wagony te charakteryzują się niewielką średnicą kół oraz płaską podłogą przystosowaną do transportu pojazdów i przyczep.Rollende landstrasse, Logistyka.blox.pl

4. Transport "na barana" (piggyback transport)- Przewóz jednego środka transportu (np. naczepy) na pojeździe innego rodzaju transportu (na specjalnych wagonach kolejowych). Załadunek i wyładunek naczep odbywa się najczęściej w sposób poziomy (za pomocą ciągnika) lub w sposób pionowy (za pomocą dźwigu).

© 2016, Jakub Brandt- Logistyka.blox.pl

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci