Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Technikum logistyczne: Oczekiwania vs. rzeczywistość

jakub.brandt

logistyka, Logistyka.blox.pl, rzeczywistość logistykiNadszedł ten dzień! Dzień, wraz z którym tysiące nastolatków rozpoczęło naukę w zawodzie technik logistyk. Jesteś jednym z nich? Oto kilka przykładów, czego powinieneś, lub powinnaś, spodziewać się po edukacji w tym zawodzie.

1. Praktyka da Ci niewiele- Niestety, jeśli trafisz na niekompetentny zakład pracy, którego pracownicy nie są zainteresowani współpracą z Tobą, niczego się nie nauczysz. Twoim zadaniem będzie obserwowanie pracy innych, w najlepszym przypadku dostaniesz dokumenty do chronologicznego ułożenia, czy paletę do skompletowania zamówienia. Tak oczywiście nie musi być i sam znam firmy, które traktują swoich praktykantów, jak normalnych pracowników- z szacunkiem i z zaufaniem powierzają im mniej lub bardziej odpowiedzialne zadania, jednak w większości wypadków bywa tak, że jeśli sami nie wybierzemy sobie firmy, w której czegoś byśmy się nauczyli, trafimy do zakładu, w którym nie zawsze jest tak, jak być powinno.

2. Nauczyciele mogą odebrać pasję do tego zawodu- Nie każdy nauczyciel podchodzi do logistyki z tak dużą pasją i zaangażowaniem, jak choćby mój wychowawca z technikum. Pamiętaj, że nawet najbardziej pesymistyczny nauczyciel w szkole, który całą lekcję dyktuje formułki z książek, z których nikt nic nie rozumie, nie może odebrać Ci pasji do tego zawodu! Nie każdemu się w życiu udało i to, że jeden, czy drugi nauczyciel wręcz odstrasza od nauki w tym zawodzie, nie oznacza, że musi to na Ciebie wpływać.

3. Nauka szkolna to tylko drogowskaz- Nauka w godzinach szkolnych to tylko połowa sukcesu. Tak naprawdę najwięcej nauczysz się podczas realizowania jakiegoś projektu zawodowego, czy podczas warsztatów na wyższej uczelni. Sam brałem udział w warsztatach na Wyższej Szkole Logistyki, czy na Politechnice Poznańskiej i wiem, że podczas takich spotkań do poznawanych tam zagadnień podchodzi się na dużo większym luzie, a poruszane tematy prezentowane są, jak przystało na XXI wiek, dlatego gdy będziesz miał okazję skorzystania z takich dni otwartych uczelni- nie wahaj się i idź!

4. Nie nauczysz się kierować zespołem- Jedną z kompetencji nabywanych wraz ze świadectwem technika logistyka jest umiejętność organizowania pracy małego zespołu. Rzeczywistość jest jednak taka, że to nie szkoła uczy kierowania ludźmi, a praca i stały kontakt ze współpracownikami. W szkole możemy się jedynie nauczyć rozdysponowania zadań polegających na narysowaniu, pokolorowaniu i wycięciu plakatu dekorującego klasę, jednak problem może pojawić się w chwili, gdy będziemy musieli pokierować działaniami 5-6 osób podczas załadunku ciągnika siodłowego, gdzie każda zła decyzja może doprowadzić do zniszczenia towaru.

5. Praca marzeń tylko po studiach- W mojej opinii raczej nie ma szans na zdobycie pracy kierownika ds. logistyki, czy koordynatora transportu w dużej firmie, pracującej na skalę europejską, bez ukończonych studiów w tej dziedzinie. Jeśli nie wiążą Cię wyjątkowe znajomości z prezesem takiej firmy, technikum logistyczne to tylko początek, a jeśli masz ambitne plany- studia to obowiązek.

6. Musisz się sam dokształcać- Logistyka jest jedną z tych dziedzin nauki, która dość szybko się zmienia (choć oczywiście nie tak szybko jak choćby medycyna). Jeśli chcesz zrobić wrażenie podczas rozmowy o pracę w dużej firmie logistycznej, musisz być na bieżąco z wszelkimi nowinkami zawodowymi. Sama nauka w szkole nie wystarczy- znajomość wzoru na obliczenie ekonomicznej wielkości zamówienia może nie zagwarantować Ci dobrej posady- tutaj trzeba po prostu żyć logistyką!

7. Szefowie powierzają rolę logistyka niekompetentnym osobom- Niestety wciąż jest dużo firm, które nie zauważają licznych plusów płynących wraz z zatrudnieniem logistyka. O ile koncern taki jak Volkswagen ma w swoich szeregach wielu logistyków, o tyle w większości mniejszych firm (co nie oznacza, że małych), sprawami przemieszczania towarów i dokumentów wewnątrz przedsiębiorstwa, czy nadzorem załadunku zajmuje się przysłowiowy Janusz, który nie ma żadnych kwalifikacji zawodowych, a jedynie wykonuje polecenie szefa, który nie zauważa, że pracownik na jednej maszynie musi przez 20 minut szukać palety, na której ułożone są półprodukty do produkcji oraz który nie nie zauważa, iż zamówienie dostarczone do klienta zawierało bardzo dużo braków. Na taką ignorancję ze strony prezesów, nawet bardzo dużych firm, też musicie się przygotować.

Życzę Wam powodzenia w nowym roku szkolnym, a w razie pytań, piszcie!: Logistyka.blox@onet.pl.

Pamiętajcie, że wciąż możecie dołączać do naszej GRUPY NA FACEBOOKU.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • kantornline

    Teraz bez dobrych znajomości już nic nie pomaga. Praca kierownicza bezpośrednio po szkole jest praktycznie nie możliwa. Pozostaje tylko klasyczna drabinka kariery, o której warto pomyśleć może już w trakcie studiów, gdyż można nagle obudzić się z przysłowiową "ręką w nocniku", śpiąc na dyplomach...

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci