Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Praca logistyka: oczekiwania vs. rzeczywistość

jakub.brandt

logistyk, praca logistyka, oczekiwania vs. rzeczywistość, Logistyka.blox.pl

Jakiś czas temu pisałem o 7 rzeczach, na które powinniście się przygotować idąc do technikum logistycznego, a dziś zapraszam Was do zapoznania się z sześcioma punktami mówiącymi o realiach pracy logistyka w przedsiębiorstwie.

1. Przygotuj się na ignorancję- Nadal w wielu firmach stanowisko logistyka traktowane jest po macoszemu, a osoby na nim się znajdujące są najczęściej niekompetentne do wykonywania swoich obowiązków. Nawet jeśli przedstawicie pracodawcy konkretne dane: "jestem w stanie zmniejszyć nakłady finansowe na materiały o 18%", "mogę zwiększyć wydajność pracowników na co najmniej 2 stanowiskach", "mam pomysł na genialny marketing firmy", "do końca roku zwiększę poziom realizacji zamówień (terminowość, kompletność) o 20%", Wasze argumenty mogą nie gwarantować zatrudnienia, gdyż opinia o logistykach, która poszła w świat jest taka, że my to tak naprawdę nic nie robimy, ewentualnie gdzieś zadzwonimy, wyślemy maila, czy zamówimy kilka części na produkcję, a sprawy logistyki można powierzyć przykładowemu Januszowi ze spawarki.

2. Musisz być dyspozycyjny, zorganizowany i zorientowany- Logistyk jest zazwyczaj pierwszą osobą, z którą kontaktują się dostawcy, magazynierzy, czy kierownicy produkcji, a co za tym idzie, to praca 24 godziny na dobę. Dzwoniące telefony, czy przychodzące maile to codzienność, nawet po skończonej pracy w biurze. Dobra pamięć i odpowiednie zorientowanie w przedsiębiorstwie to podstawa! Musisz przecież odpowiedzieć kierownikowi, na kiedy zamówiłeś dostawcę po odbiór towaru, podobnie jak powinieneś wiedzieć, kiedy wysyłasz kierowcę do Warszawy, bo po drodze w Łodzi trzeba wymienić drzwi w uszkodzonej szafie w urzędzie miasta. Takie przykłady można dwoić i troić, dlatego nie ma mowy, by po skończonej pracy rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady.

3. Praca w największych firmach tylko po studiach- Jeśli marzysz o pracy w największych firmach w Polsce, chcesz podejmować strategiczne decyzje z zakresu logistyki, musisz iść na studia. Najbogatsze firmy kurierskie, czy koncerny samochodowe nie mogą sobie pozwolić, aby na tak odpowiedzialnym stanowisku, jakim jest stanowisko logistyka, zasiadała osoba po technikum. Tak naprawdę dopiero na uczelni wyższej nabędziesz iście fachową wiedzę, która przygotuje Cię do pracy na najwyższych obrotach.

4. Ukończyłeś technikum? Świetnie! Więc tu pracuje się zupełnie inaczej!- Jedna z rzeczy, którą ostatnio zauważyłem, to fakt, że ukończone technikum nie gwarantuje kompletnego obycia w sferze logistyki. Każda firma korzysta z innych systemów informatycznych, których będziesz musiał się od podstaw uczyć, dlatego nie łudź się, że dyplomy dają Ci kompletne przygotowanie do zawodu. Logistyka jest taką branżą, gdzie doświadczenie jest niezbędne.

5. To naprawdę odpowiedzialne stanowisko- Nie ma co się oszukiwać, że logistyk jest mocno narażony na stres. To przecież, w głównej mierze, na jego decyzjach opiera się sukces przedsiębiorstwa. Jeśli praca na wysokich obrotach, szybkie podejmowanie trafnych decyzji, obsługa programów komputerowych, kontakt z klientem, czy kierowanie zespołem nie sprawia Ci problemu, ten zawód jest dla Ciebie!

6. Błąd zawsze będzie zauważony- Logistyk jest w takim położeniu, że jego trafne decyzje zawsze będą gdzieś na boku, niemal niezauważalne dla kolegów i koleżanek z pracy, a doskonałe rezultaty przysłaniać będą... błędy! Nawet jedna pomyłka, która zaważyła na niezrealizowaniu umowy z klientem, będzie potrafiła przysłonić setki dobrych decyzji, które podejmowałeś w przeszłości. Na to także musisz się przygotować.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci