Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Czy ten papierek ma jakieś znaczenie?

jakub.brandt

certyfikat, Logistyka.blox.pl

Wkrótce część z Was przystąpi do egzaminów maturalnych, a zatem czas zadać sobie pytanie, czy ten "papierek" ma jakieś znaczenie?

Oczywiście, jeśli Waszym celem jest pójście na studia to nie ma wyboru, matura to obowiązek. Ale jeśli, tak jak ja, po ukończeniu technikum postanowicie dokształcać się we własnym zakresie, sprawa nie jest już tak oczywista.

Zapewne większość z Was jest tutaj zainteresowana tematyką logistyki, a zatem zajmijmy się właśnie tą branżą. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakie umiejętności są wymagane na stanowisku logistyka- umiejętność posługiwania się systemami informatycznymi, umiejętności negocjacyjne, umiejętność zarządzania zespołem. A teraz spójrzmy jakie umiejętności weryfikuje matura- pisanie rozprawki, obliczenie pola graniastosłupa, znajomość daty wynalezienia żarówki, czy wiedza, jakiego rodzaju chmury znajdują się w tym momencie nad naszym miastem.

To pokazuje, że osoba z maturą wcale nie musi być na lepszej pozycji w walce o stanowisko logistyka. Powiem nawet więcej! Po rozmowie z właścicielami firm transportowych i magazynowych mogę stwierdzić, że to właśnie ci bez matury mają większe szanse na dostanie lepszych warunków zatrudnienia. Dzieje się tak dlatego, że w momencie gdy maturzyści uczą się dat wydarzeń historycznych od roku 1492, czy zakuwają nazwy i lokalizacje rzek Afryki, ci drudzy nabywają umiejętności wręcz kluczowe w branży, w której chcą pracować.

W ostatnich tygodniach każdą firmę, z którą miałem przyjemność współpracować, prosiłem, aby na kartce, na której wypisałem elementy takie jak: doświadczenie, wykształcenie zawodowe, matura, pasja, właściciel przedsiębiorstwa zaznaczył numerami 1, 2, 3, 4, jakie elementy kandydata na stanowisko logistyka są dla niego najważniejsze (1), jakie mniej ważne (2 i 3) oraz jakie najmniej istotne (4). Otrzymałem wyniki, których po części oczekiwałem, gdyż każda z firm na 1. miejscu stawiała... pasję do zawodu! W dalszej kolejności przeważało doświadczenie oraz wykształcenie zawodowe (np. ukończone technikum), a 11 na 14 firm uznało maturę jako najmniej istotną w staraniu się o pracę na stanowisku logistyka, argumentując to w taki sposób jaki ja to tłumaczę- pracodawca nie chce dostać informacji, że mamy wiedzę na temat stref klimatycznych. Pracodawca chce od nas rzetelnej pracy na rzecz przedsiębiorstwa, a to, czy potrafimy streścić "Lalkę" jest sprawą nieistotną.

Oczywiście, można ten artykuł zakończyć stwierdzeniem, że maturę lepiej mieć niż jej nie mieć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się nam ten "papierek" przydać, jednak na uwagę zasługuje fakt, że coś takiego jak matura powstało dopiero na początku XIX wieku, a wcześniej ludzie odnosili sukcesy, dlatego zdany egzamin dojrzałości absolutnie nie jest kluczowy do osiągnięcia sukcesu w karierze zawodowej.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Michalina Kosiec] *.cnet.gawex.pl

  Brak wykształcenia wyższego jest już realnym problemem (jakiegokolwiek), a co dopiero mówić o maturze. Prawda jest taka, że niewiele osób na rynku pracy jest na tyle ogarniętych, żeby poradzić sobie bez chociażby tytułu licencjata. Dzisiaj już nawet do wydawania towaru w Deichmann'ie trzeba być przynajmniej studentem, więc dla mnie odpowiedź jest oczywista.

  Fakt, faktem, że znam wiele osób, które np. skończyły swoją edukację na technikum i matury nie mają, a prowadzą własne działalności gospodarcze ale w dzisiejszych realiach brak matury dyskwalifikuje już na starcie młodego człowieka. Kiedyś IMO były lepsze warunki do tego, żeby nie musieć ładować się w maturę albo szkolnictwo wyższe.

  Ja sama mimo że prowadzę jednoosobową DG, to studia mam - nie będę chwaliła się z czego, ani gdzie, bo wstyd, ale dla mnie najważniejsze, że gdyby zaszła jakaś awaryjna sytuacja w moim życiu, nie będę odrzucana przez potencjalnego pracodawcę albo dział HR tylko dlatego, że tego wyższego nie mam. Dzisiaj pracodawcy wymagają wyższego wykształcenia nawet na stanowiskach typowo fizycznych. Kuriozum, ale co zrobić?

  Pozdrawiam, Michalina

 • Gość *.ipv4.supernova.orange.pl

  Matura jest dla tych, którzy planują iść na studia. Dla osób po technikach, które nie planują kontynuacji edukacji, nie jest konieczna, bo tam najważniejsze jest zdanie egzaminów zawodowych. Z drugiej jednak strony zdanie obecnej matury, gdzie próg zdawalności wynosi 30% jest tak banalne, że dlaczego tego nie zrobić? Chyba, że kogoś to przerasta intelektualnie, ale to już zupełnie inna kwestia...

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci