Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Do czego służy FlexSim?

jakub.brandt

FlexSim, Logistyka.blox.pl

W ostatnim czasie miałem okazję gościć w kilku przedsiębiorstwach produkcyjnych i coś, co zwróciło moją uwagę to fakt, że znaczna część tych firm wykorzystuje oprogramowanie FlexSim. Ja sam miałem okazję obsługiwać ten program na warsztatach na Politechnice Poznańskiej, a ponieważ cieszy się on dość dużą popularnością w branży logistycznej, postanowiłem poświęcić mu osobny artykuł. W dodatku jedna z Czytelniczek bloga planuje rozpocząć kurs na tymże oprogramowaniu, dlatego myślę, że warto przyjrzeć się temu tematowi.

W największym skrócie program FlexSim służy do odwzorowania procesów zachodzących w przedsiębiorstwie (na przykład produkcyjnym). Jego możliwości pozwalają zbudować całą infrastrukturę przedsiębiorstwa (maszyny, manipulatory, miejsca odkładcze, narzędzia, wózki widłowe, regały, ciągniki siodłowe i ludzi) oraz zaprojektować cały cykl produkcyjny w taki sposób, by przebiegał on jak najpłynniej, w jak najkrótszym czasie oraz generował jak najniższe koszty.

Oprogramowanie to najlepiej sprawdza się w momencie początkowego projektowania linii, gdyż poprzez symulację procesu produkcyjnego możemy zobaczyć, jak usytuować poszczególne maszyny tak, aby proces produkcyjny przebiegał jak najsprawniej.

W programie mamy możliwość określenia, ile czasu zajmie nam proces produkcyjny w tej konkretnej konfiguracji naszej linii produkcyjnej, co jest niezwykle istotne dla przedsiębiorstw działających w systemie Just in Time. Oczywiście jednym z elementów niezbędnym do zweryfikowania konkretnego cyklu produkcyjnego jest nadanie poszczególnym procesom czas ich trwania, a zatem możemy określić, że produkcja na maszynie numer 1 trwa 3 minuty, na maszynie numer 2- 8 minut, wózek widłowy wyrób gotowy przemieszcza na miejsce odkładcze w ciągu 40 sekund, a pracownik wyposaża wyrób w stosowne naklejki w czasie 1 minuty. Na tej zasadzie można w łatwy sposób zauważyć miejsca, w których proces produkcyjny możnaby jeszcze usprawnić.

Program pozwala zbudować potrzebną infrastrukturę z dopracowaniem najmniejszych szczegółów, z wizualizacją w 3D, a po zakończeniu testów pomoże nam wybrać najekonomiczniejsze rozwiązanie dla naszego projektu. Oczywiste jest, że program nie posiada modeli wszystkich dostępnych maszyn i urządzeń, dlatego w każdej chwili możemy dodać interesujący nas obiekt oraz zaprojektować jego cykl pracy.

Podstawowa obsługa programu nie jest zbyt skomplikowana, jednak jeśli ktoś wymaga od oprogramowania większych możliwości, działacze FlexSim oferują szkolenie w zakresie obsługi programu do optymalizacji procesów, po ukończeniu którego otrzymuje się dokument potwierdzający umiejętność obsługi oprogramowania, ważny na całym świecie. Oczywiście przedsiębiorstwo produkcyjne to tylko prosty przykład, a oprogramowanie ma znacznie więcej możliwości, których na kilkudniowych warsztatach nie da się wszystkich poznać. Sam projekt otrzymał już kilka nagród, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym na rynku logistyki.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci