Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

Proces składowania towaru w czterech krokach

jakub.brandt

magazyn, Logistyka.blox.pl

Proces składowania towarów na magazynie można podzielić na 4 podstawowe strefy: przyjęcie, składowanie, kompletację oraz wydanie. Jakie czynności należy podejmować na każdym z tych etapów?

1. Strefa przyjęć

 1. Sprawdź stan naczepy. Jeśli posiada ona jakieś uszkodzenie, należy przypuszczać, że brała udział w kolizji, w wyniku której nasz towar mógł zostać zniszczony. Ewentualne uszkodzenia naczepy należy sfotografować na dowód, iż ciągnik siodłowy przyjechał już w takim stanie do naszej firmy.

 2. Po otwarciu naczepy sprawdź towary pod względem jakościowym i zwróć uwagę na sposób ich zabezpieczenia. Jeśli Twoim zdaniem towar nie został zabezpieczony w odpowiedni sposób, co mogło spowodować jego uszkodzenie, koniecznie to sfotografuj.

 3. Jeśli nie zauważono usterek można przystąpić do rozładunku, zwracając uwagę, by ilość towaru zgadzała się z dokumentacją.

 4. Po znalezieniu uszkodzonego towaru należy przerwać rozładunek, powiadomić kierowcę o uszkodzeniu, zrobić zdjęcia i spisać raport.

 5. Nieuszkodzony towar odkładaj w wyznaczonych miejscach strefy przyjęć.

 6. Dokumenty potwierdzające przyjęcie towaru na magazyn należy podpisywać dopiero po zakończonym rozładunku oraz po weryfikacji ilościowo-jakościowej towaru.

2. Strefa składowania

 1. Odbierz towar ze strefy przyjęć.

 2. Umieść towar na odpowiednich miejscach strefy składowania, z uwzględnieniem systemu rotacji towaru na magazynie oraz warunków przechowywania poszczególnych rodzajów produktów.

 3. Towary powinny być okresowo kontrolowane pod względem ilościowym i jakościowym.

3. Strefa kompletacji

 1. Odbierz odpowiednie towary ze strefy składowania. Aby uniknąć pomyłek najlepiej odbierać je partiami, a nie wszystkie naraz.

 2. Przygotuj palety do tworzenia zestawów do wysyłki (rozfoliować palety oraz przygotować miejsce odkładcze dla tworzonych zestawów).

 3. Przystąp do kompletacji zamówień zgodnie z dokumentacją.

 4. Na bieżąco zaznaczaj w dokumentacji które zamówienie zostało już w całości skompletowane i przystąp do realizacji kolejnego zamówienia.

 5. Zapakuj towar w sposób umożliwiający jego przemieszczanie (zafoliować, zbandować, a jeśli to wymagane, opisać).

 4. Strefa wydań

 1. Ułożony towar na podstawie dokumentacji sprawdzić wraz z przewoźnikiem pod względem ilościowym i jakościowym.

 2. Jeśli taka jest polityka przedsiębiorstwa, każdą jednostkę ładunkową sfotografować na dowód braku uszkodzeń.

 3. Towar załadować na naczepę ciągnika siodłowego.

 4. Po dokonanym załadunku sfotografować całość ładunku znajdującego się na naczepie, ze zwróceniem uwagi na sposób zabezpieczenia go na pojeździe.

 5. Przekazać przewoźnikowi wszelkie niezbędne dokumenty (WZ, fakturę, list przewozowy).

Oczywiście prezentowane tutaj materiały nie są jedynym właściwym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa, a poszczególne firmy mogą je dowolnie modyfikować w zależności od specyfiki pracy oraz przyjętej polityki magazynowej.

© 2017, Jakub Brandt- Logistyka.blox.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Kerras] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Świetnie wszystko opisane tylko tak bardziej "ogólnie" przydałoby się każdy z punktów jeszcze dokładnie ze szczegółami opisać w osobnych wpisach.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci