Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Dokąd na wycieczkę logistyczną?

jakub.brandt

Logistyka.blox.pl, wycieczka logistyczna

Jedną z największych atrakcji dla uczniów są oczywiście wycieczki klasowe. Co zrobić, aby młodzież jak najwięcej się na takim wyjeździe nauczyła? Jakie miejsca są najodpowiedniejsze dla uczniów technikum logistycznego, aby bliżej przyjrzeć się pracy swoich starszych "kolegów" po fachu? W dzisiejszym artykule poznacie 10 miejsc, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wycieczki dla uczniów logistyki.

1. Port lotniczy- To bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc pracy logistyków! Każdy z uczniów chciałby przecież poznać tajniki pracy kontrolerów lotów, organizacji pracy naziemnej, sposobu planowania podróży, zarówno samolotów towarowych, jak i pasażerskich. Bez wątpienia warto zapytać w Waszym pobliskim porcie lotniczym o możliwość poznania specyfiki pracy tamtejszych logistyków.

2. Jednostka wojskowa- Właśnie to miejsce zainspirowało mnie do napisania tego artykułu. Będąc jeszcze uczniem technikum mieliśmy okazję odwiedzić 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, gdzie wysłuchaliśmy prezentacji jednego z logistyków tamtejszej bazy, poznaliśmy historię lotnictwa wojskowego, mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat najnowocześniejszych samolotów stacjonujących w hangarach oraz obejrzeć starty i lądowania samolotów F-16. Wyjazd był bardzo inspirujący i pozwolił poznać zadania logistyków czekających na nich zarówno podczas codziennych zajęć, jak i w czasie misji. Niestety nie było możliwości, aby wejść do wieży kontroli lotów, gdyż osoby tam pracujące muszą być wyjątkowo mocno skoncentrowane na swoich zadaniach.

3. Port morski- To równie ciekawe miejsce do odwiedzenia, jak port lotniczy. Dokonuje się tam ogromnej liczby przewozów zarówno ludzi, jak i towarów. Nad całym procesem przygotowania oraz samego transportu czuwa wiele osób. Nie jest łatwo przecież zapanować nad tak wielkim przedsięwzięciem logistycznym. W porcie morskim możecie poznać systemy wspomagające proces załadunku towarów na statek, czy mechanizmy zachodzące podczas odprawy pasażerów.

4. Służby typu policja, czy straż pożarna- Przechodzimy do nieco mniej spektakularnych miejsc pracy logistyków, co nie oznacza, że w tych miejscach nic się nie dzieje! W miejscu takim, jak jednostka straży pożarnej możecie poznać tajniki organizacji pracy strażaków, aby przebiegała jak najsprawniej, możecie zostać zaproszeni do biur dyspozytorów, czy poznać zasady planowania i zabezpieczenia różnego rodzaju imprez masowych, co również jest zadaniem logistyków.

5. Duża firma kurierska- Logistyk znajduje zatrudnienie wszędzie tam, gdzie dokonywany jest przepływ towarów, a zatem firmy kurierskie są jednym z podstawowych miejsc pracy osób z wykształceniem logistycznym. Poznacie tam chociażby tajniki przepływu towarów, organizacji transportu, czy kodowania przesyłek. Warto poznać firmy z usług których tak często korzystamy!

6. Przedsiębiorstwo produkcyjne lub magazynowe- Jest to jedno z najbardziej oczywistych miejsc, gdzie każdy przyszły logistyk powinien się pojawić. W takich firmach poznacie zasady sporządzania dokumentów magazynowych, czy transportowych, zostanie Wam przedstawiony proces przyjmowania i wydawania towaru, a także poznacie zasady organizacji transportu, aby przebiegał jak najsprawniej. Ponadto poznacie zasady BHP obowiązujące w takim przedsiębiorstwie oraz przyjrzycie się z bliska różnym urządzeniom wspomagającym procesy zachodzące w firmie logistycznej. Warto wejść w kontakt z dużym przedsiębiorstwem magazynowym działającym w Waszej okolicy!

7. Duży klub sportowy- Bardzo często zapomina się, że również kluby sportowe mają swoich logistyków! Funkcjonowanie klubu sportowego to nie tylko wyjazdy pierwszej drużyny na mecze, ale również zarządzanie szkółkami, odpowiednie zabezpieczenie imprezy masowej, przekazanie tysięcy biletów do dystrybucji, współpraca z mediami, organizacja komunikacji miejskiej dla kibiców i wiele, wiele więcej! Kilka lat temu Lech Poznań przeprowadził konferencję, której główną tematyką była logistyka w sporcie. Wskazane byłoby odwiedzić taki klub sportowy z dosyć mocno rozbudowaną infrastrukturą logistyczną.

8. Duża stacja kolejowa- Oczywiście nie każdy ma w swojej okolicy port morski, czy lotnisko, jednak stację kolejową, na której dokonuje się przewozu dużej liczby pasażerów i towarów jest dużo łatwiej znaleźć. Z pewnością zadania czekające na logistyków w tym miejscu nie będą tak spektakularne jak chociażby w porcie lotniczym, jednak tutaj również możecie spodziewać się sporej dawki wiedzy odnośnie organizacji transportu oraz nadzorowania ruchu kolejowego.

9. Ogólnopolska stacja telewizyjna- Praca w mediach wymaga świetnej organizacji- nasze działania obserwuje podczas największych imprez nawet kilkanaście milionów osób! Odwiedzając polskie stacje telewizyjne, czy nawet radiowe, dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat organizacji transportu na jakieś wydarzenie, a także zostanie Wam przybliżona wiedza z zakresu łączności telekomunikacyjnej. Nie każdy miał możliwość obserwowania pracy w takim miejscu, a niewątpliwie warto!

10. Oddział główny banku- Logistyka to oczywiście także przepływ gotówki, a nie nauczycie się tego lepiej nigdzie indziej, jak w banku! Odpowiednia obsługa klienta, przelewy, systemy zabezpieczające, transport pieniędzy, dokumentacja, marketing, system łączności pomiędzy poszczególnymi placówkami banków- tego wszystkiego dowiecie się w jednym w Waszych pobliskich oddziałów bankowych.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • advinor

    Miałem jeszcze w szkolę okazję być na takiej wycieczce logistycznej. No i każdemu kto jest na takim kierunku można polecić takie coś.

  • marmad3

    Każdy w szkole uwielbiał wycieczki i zawsze było tak ze n wycieczce sie najwiecej nauczyłeś bo nie było to takie męczące i nudne jak w klasie :)

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci