Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Inteligentny próg zwalniający

jakub.brandt

Próg zwalniający, Logistyka.blox.pl, logistyka miejska
Niemal codziennie gdzieś na świecie powstaje jakiś nowatorski wynalazek, który mógłby zrewolucjonizować świat. No właśnie... mógłby, bo niestety nie wszystkie tego typu innowacje ujrzą światło dzienne, a właściwie zrobią to tylko nieliczne z nich. Jedną z takich nowatorskich konstrukcji, którą niebawem możemy ujrzeć także i na naszych drogach jest inteligentny próg zwalniający.

Został on zaprojektowany i wykonany w Meksyku i właśnie tam, w miejscu, gdzie szczególną uwagę przywiązuje się do jazdy z przepisową prędkością, trwają obecnie jego testy. Cała idea progu zwalniającego polega na tym, że uaktywnia się on dopiero w momencie, gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość. Dopiero wówczas w mgnieniu oka wyłania się z poziomu ulicy żółto-czarna konstrukcja wymuszająca na kierowcy zwolnienie. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnego uszkodzenia auta.

Kilkanaście metrów przed przejściem dla pieszych (na przykład w okolicach szkoły) ustawiona jest fotokomórka, która kontroluje prędkości kolejno przejeżdżających aut. Jeśli jest ona zgodna z przepisami, próg znajduje się na poziomie jezdni i nie ma potrzeby zwalniania. Jeśli jednak samochód poruszać się będzie z prędkością większą niż wymagana przepisami, wówczas próg zostanie aktywowany i w mgnieniu oka wysunie się z jezdni, wymuszając na kierowcy zwolnienie.

Wątpliwości można mieć co do jednego- co w przypadku, gdy jeden z pojazdów porusza się przepisowo, a drugi, jadący tuż za nim, porusza się choćby o 1 km/h za szybko? Może być to bardzo niebezpieczne, gdy nie wiadomo skąd nagle za poprzedzającym go autem wyłoni się próg zmuszający do natychmiastowego zwolnienia...

Poza tym tego typu konstrukcja znalazłaby swoje zastosowanie głównie na drogach jednokierunkowych (chyba, że posiadałaby ona osobne ogniwa dla dwóch kierunków jazdy). W przeciwnym wypadku nawet osoba jadąca zgodnie z przepisami musiałaby zwolnić, jeśli jadący z przeciwka pojazd przekroczyłby przepisy.

Sam projekt jest oczywiście godny uwagi i jeśli wszystkie jego ewentualne niedociągnięcia zostałyby do perfekcji opracowane, niewykluczone, że wynalazek wkrótce trafi i do Europy.

Największe miasta świata potrzebują takich innowacji, które z jednej strony zapewnią wymagany poziom bezpieczeństwa, a z drugiej pomogą w utrzymaniu zadowalającego poziomu przepustowości transportu.

Film przedstawiający próg podczas testów w Meksyku:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • michal_8874

    Pomysł zacny. Myślę, że przyjmie się wszędzie, ale jak zawsze kwestia kosztów takiego progu - przypuszczam tylko, że znacznie przewyższa cenę tradycyjnego progu.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci