Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Elon Musk może zrewolucjonizować transport!

jakub.brandt

tunel, Logistyka.blox.pl, Elon Musk, podziemne tunele

Znany z nowatorskiego myślenia oraz chęci zrewolucjonizowania świata Elon Musk przedstawił swoją kolejną śmiałą koncepcję! Tym razem jego celem jest usprawnienie transportu drogowego.

W zeszłym roku miliarder otworzył kolejną firmę. Nie chodzi już jednak o podróże w kosmos, a o zbudowanie podziemnej sieci transportu drogowego. Nowe przedsiębiorstwo zostało utworzone w celu budowania podziemnych tuneli pozwalających na przemieszczanie się w nich samochodami.

Elon Musk za swój cel obrał sobie Los Angeles i to własnie tam będzie można po raz pierwszy skorzystać z podziemnych tuneli. Na obszarze całego miasta znajdowałyby się miejsca pozwalające na zjazd do tunelu, a tam na specjalnie skonstruowanych platformach samochody mogłyby się rozpędzić nawet do 200 km/h! Przejazd z jednego końca miasta na drugi potrwałby więc do kilkunastu minut.

Na dzień dzisiejszy firma Muska buduje pokazowy tunel pod siedzibą swojej firmy w Los Angeles. Aby jednak móc wyjść poza obszar swojego przedsiębiorstwa potrzebna jest zgoda miasta, a o takową może na razie nie być łatwo.

Niepodważalnie jedną z zalet budowy takich tuneli jest usprawnienie transportu miejskiego, ale również troska o środowisko. Na czas podróży tunelem kierowcy mieliby obowiązek wyłączenia silnika swojego pojazdu. W dodatku podróże siecią tuneli miałby się odbywać w sposób bezkolizyjny.

Aby skrócić czas kopania takich tuneli oraz zredukować koszty przedsięwzięcia Elon Musk zamierza zaprojektować maszyny specjalnie przystosowane do tego typu prac.

Wizualizację swojego pomysłu Elon Musk zaprezentował na krótkim filmie:

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • depro

  Hmm trzeba powiedzieć, że jest to naprawdę bardzo ciekawa koncepcja. Lecz podejrzewam że jeszcze dużo czasu minie nim coś z tego będzie:D

 • Gość: [Andrzej] *.cnet.gawex.pl

  Tak też myślałem, że o zgodę miasta nie będzie łatwo, mam przeczucie, że jednak nic z tego nie będzie.

 • Gość: [ezo-mir] 51.254.23.*

  Przecież to pomysł godny 10-latka a nie Elona Muska. Tych tuneli musiałoby być jeszcze więcej, co przecież będzie kosztować krocie, a na koniec i tak te samochody będą musiały się jakoś pomieścić na powierzchni.
  A jest taki prosty sposób na transport w miastach: komunikacja miejska w skład której oprócz metra/tramwajów/autobusów będą wchodzić AUTONOMICZNE SAMOCHODY WSPÓŁDZIELONE. Busiki na 8 osób będą zamawiane aplikacją jak uber, będą brać kilku pasażerów po drodze i dowozić albo w miejsce docelowe albo do tramwaju/autobusu (pewnie też autonomicznego). Mądre miasta (Helsinki, Oslo) już o tym myślą.
  Docelowo pewnie będzie zakaz jazdy samochodem w miastach i nagle okaże się że samochodów może być jakieś 20 razy mniej. Dlaczego tyle mniej? W godzinach szczytu w jednej chwili jest w ruchu może 10-20% samochodów. czyli tyle samochodów wystarcza w danej chwili. Samochód współdzielony i autonomiczny po jednym kursie od razu robi kolejny więc może pracować non-stop. Poza tym aktualnie w samochodzie jest średnio 1,2 osoby. W autonomicznym współdzielonym busiku zmieści się ich więcej. Sensowna wielkość to 8 miejsc. Wiadomo że nie będzie jechał zawsze pełny, ale średnia na poziomie 5 osób wydaje się być realna.
  Biorąc to wszystko pod uwagę realna jest redukcja liczby samochodów do 5% tego co mamy obecnie w miastach. Wtedy niepotrzebne będą tak szerokie jezdnie i tyle pasów ruchu. Wtedy niepotrzebne będzie tyle miejsc parkingowych co teraz. Nie dość że wydatki na tunele będą zbędne, to będzie można mocno ograniczyć koszty budoway i utrzymania obecnej naziemnej infrastruktury.

 • Gość: [Roman K] *.play-internet.pl

  Ruch w miastach w znacznym stopniu generowany jest dojazdami do pracy . Jego usprawnienie nie zawsze musi polegać na rozwiązaniach technicznych. Można usprawniać go rozwiązaniami organizacyjnymi. Korki w mieście powstają z tego powodu ze duża ilość osób w jednym czasie chce skorzystać z ulic. Jednak nie jest to ich kaprys . Swoje wyjazdy dostosowują do godzin rozpoczęcia pracy. Pewnie najczęściej są to godziny 6,00, 7.00, 8.00 itd.
  Mysle że wystarczyłoby nieco, poprzesuwać godziny rozpoeczęcia pracy aby znacznie usprawnić ruch . Można sobie wyobrazić że nawet 15 minut mogłoby mieć znaczący wpływ na płynność ruchu. i

 • ekokosze

  ale jak wyłączyć silnik podczas jazdy tunelem?

 • jakub.brandt

  Samochód znajduje się na specjalnej platformie i to ona się porusza, a sam samochód znajduje się w spoczynku, więc pracujący silnik nie jest mu potrzebny.

 • getbucks

  Trzymaj tak dalej, nie przestawaj pisać :)

 • przeprowadzki-autotrans

  Ciekawe rozwiązanie , jestem ciekaw jak to będzie funkcjonować w praktyce.

 • karii10

  Wreszcie ktoś wpadł na całkiem sensowny pomysł. To faktycznie może być rewolucja, o ile koszta budowy nie będą kosmiczne. Trzymam kciuki za ten pomysł ;)

 • Gość: [Cube] *.centertel.pl

  Gość ma niesamowite wizje, chociaż nie jestem do końca pewien czy ten pomysł by się sprawdził koszta mogą być kolosalne. Takie rozwiązanie na pewno ułatwiłoby pracę np takim osobą jak ja. Zajmuję się relokacją maszyn przemysłowych i bardzo często czas jest na wagę złota, a przez wzmożony ruch i korki zdarza się spóźnić do klienta.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci