Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

Już wkrótce to drony będą dostarczać przesyłki?

jakub.brandt

Dron, Logistyka.blox.pl, kurier

Jakiś czas temu pisałem o robotach, które w sposób autonomiczny będą mogły rozwozić przesyłki. Okazuje się, że nie jest to jedyny projekt opracowywany w celu usprawnienia pracy kurierów. Dwaj kurierscy giganci na rynku międzynarodowym rozpoczęli już testy tego typu urządzeń.

Zasada działania jest prosta. Do samochodu ładowane są paczki przeznaczone do konkretnego rejonu miasta. Po dotarciu na miejsce samochód kończy swoją pracę, a do akcji wkracza dron, który pobiera kolejne paczki i, po uprzednim zaprogramowaniu miejsca doręczenia, dostarcza je do klienta.

Mówi się, że zastosowanie dronów potrafi zmniejszyć koszty transportowe firmy kurierskiej nawet o 50 mln. dolarów w skali roku!

Największym problemem dronów jest czas pracy (do ok. 30 minut na jednym ładowaniu), udźwig (do ok. 4 kilogramów) oraz objętość paczki (jakiegoś większego obrazu nim nie dostarczymy). Poza tym tego typu urządzenie nie poradzi sobie z dostarczeniem przesyłki na przykład do bloku. Problemem nie powinna być za to prędkość (do 70 km/h).

Drony te potrafią nie tylko usprawnić pracę kuriera, ale również uratować życie. W zeszłym roku przeprowadzono próbę dostarczenia za pomocą tego urządzenia pilnie potrzebnych lekarstw do szpitala położonego na jednej z wysp w Stanach Zjednoczonych. Cała akcja przebiegła nadzwyczaj sprawnie, co jeszcze bardziej przyspieszyło rozwój tego innowacyjnego projektu.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż w teście drona zastosowano hybrydową wersję samochodu dostawczego.

© 2017, Jakub Brandt- Logistyka.blox.pl

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • radless

    Wygląda to niezwykle interesująco. Chociaż większość ludzi mieszka w blokach, a wątpię że tam takie drony dadzą radę funkcjonować. Chociaż pożyjemy, zobaczymy.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci