Menu

Logistyka | Biznes | Edukacja

"Ludzie wystarczająco szaleni by sądzić, że mogą zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają."

Mercedes testuje autonomiczny parking

jakub.brandt

parking, Logistyka.blox.pl, Mercedes

Jakiś czas temu pisałem o w pełni zautomatyzowanych japońskich parkingach, których systemy pozwalają na zaparkowanie auta na terenie galerii handlowej bez ingerencji kierowcy. Wygląda na to, że tę samą ścieżkę rozwoju przyjął Mercedes, który w Stuttgarcie opracowuje system dla aut pozwalający na zaparkowanie samochodu bez potrzeby kontrolowania go przez kierowcę.

Jeśli tylko nasz pojazd jest wyposażony w automatyczne systemy jazdy i znajdziemy się na parkingu posiadającym szereg czujników oraz systemów pozwalających na kontrolowanie naszego auta, możemy poprzez aplikację "zlecić" jej zaparkowanie naszego samochodu na wolnym miejscu parkingowym.

Jak to działa?

Wystarczy, że zaparkujemy samochód w wyznaczonym miejscu, a z pobranej wcześniej aplikacji wybierzemy opcję "zaparkuj mój pojazd". Zamontowane zarówno w aucie, jak i na parkingu systemy automatycznie pokierują samochód na najbliższe wolne miejsce parkingowe. Analogicznie sytuacja wygląda, gdy chcemy odjechać naszym autem. Wówczas czujniki pokierują samochód w miejsce, gdzie będziemy mogli go odebrać.

Dla kogo ten luksus?

Do końca bieżącego roku testy będą miały zamknięty charakter, jednak od 2018 roku każdy posiadacz odpowiedniej klasy samochodu będzie mógł wypróbować system w muzeum Mercedesa w Stuttgarcie. Jak na razie system ten jest kompatybilny wyłącznie z autami marki Mercedes, jednak aby projekt miał szanse powodzenia oczywiste jest, że konstruktorzy będą musieli się otworzyć także na innych producentów aut.

Mówi się, że jeśli projekt z autonomicznym parkingiem się powiedzie, kolejnym krokiem Niemców będą autonomiczne samochody zdolne do poruszania się w ruchu miejskim.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • bavertys

    Fajna sprawa u nas czasami jest problem z zaparkowaniem w galerii taki system by się na pewno przydał.

© Logistyka | Biznes | Edukacja
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci